Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Друга статусна конференција у случају Насера Орића Штампај Пошаљи
Понедељак, 21 децембар 2015
САРАЈЕВО, 21. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Суд БиХ требало би сутра, на другој статусној конференцији, да објави датум почетка суђења ратном команданту такозване Армије БиХ у Сребреници Насеру Орићу и његовом саборцу Сабахудину Мухићу, оптуженима за злочин над српским заробљеницима 1992. године на подручју Сребренице и Братунца.

На првој статусној конференцији, која је одржана 24. новембра, тужилац Мирослав Јањић најавио је испитивање 30 свједока, међу којима ће бити један заштићени свједок, као и извођење 63 материјална доказа.

Суд БиХ потврдио је 9. септембра три тачке оптужнице против Орића и Мухића за злочин над ратним заробљеницима, односно да су 1992. године у мјестима Залазје, Лолићи и Куњерац убили три заробљеника српске националности Слободана Илића, Милутина Милошевића и Митра Савића.

Оптужени су 19. октобра пред Судом БиХ негирали кривицу.

Орићеви браниоци су 9. новембра поднијели поднесак Хашком трибуналу од којег су затражили да нареди Суду БиХ обуставу поступка за ратне злочине у Сребреници против њиховог брањеника с обзиром на то да му се већ судило за те злочине и да је 2008. године у Хагу већ правоснажно ослобођен кривице.
Трибунал у Хагу је 11. децембра одбио захтјев Орићеве одбране за обустављање поступка у Суду БиХ.

У образложењу одлуке је наведено да је Орић у Хагу ослобођен кривице по командној одговорности за убиство једне особе у полицијској станици Сребреница и шест особа у згради општине, док му се тренутно на терет ставља да је лично убио једно лице у селу Залазје, као и да је са још једним припадником такозване Армије БиХ учествовао у убиствима двије особе у Братунцу.

Судија Механизма за међународне трибунале у Хагу Лин Дакјун сматра да се тачке оптужнице у БиХ о убиствима битно разликују од оптужби у Хагу, када се пореде начин, вријеме и мјесто наводних злочина.

Орић се брани са слободе, уз ограничено кретање само на подручју Федерације БиХ и обавезно седмично јављање надлежним полицијским службама.

Он је 26. јуна изручен БиХ из Швајцарске, гдје је ухапшен 10. јуна по потјерници Србије због ратних злочина почињених у селима око Сребренице.

Орићево изручење из екстрадиционог притвора у којем је провео 14 дана тражила је Србија, али и БиХ, након чега је швајцарски суд одлучио у корист БиХ.

Почетак статусне конференције заказан је у 9.00 часова.



http://www.srna.rs/novosti/362745/sutra-druga-statusna-konferencija-u-slucaju-nasera-orica.htm





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >