Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1992. arrow новембар 1992. г.
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

април 1992. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
април 1992. г.
Страна 2
Страна 3
Страна 4
Страна 5
 
 

16. 04. 1992. ПАЛЕ

Предсједништво и влада Српске Републике БиХ данас су одлучили да од Европске заједнице затраже признавање независности те Републике.

Српска Република је упутила захтјев и КЕБС-у за пријем у равноправно чланство а наложила је и отварање представништава за дипломатске и економске односе са Србијом чије ће сједиште бити у Београду.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 17. 04. 1992.


18. 04. 1992. САРАЈЕВО

Команда Друге војне области је потврдила да се у Вогошћи, надомак Сарајева, воде жестоке борбе, али је уједно категорична у томе да ЈНА нема са тим окршајима никакве везе. По свему судећи виновници су »зелене беретке« и тзв. »патриотска лига« - тврде ИЗВОРИ из саме фабрике.

У »Претису« су почели окршаји прошле ноћи, након обавјештења замјеника команданта штаба територијалне одбране БиХ пуковника Јована Дивјака да је према »Претису« наводно упућено 15 војних возила.

Команда друге војне области, данас је, међутим, одлучно демантовала такве наводе, обавјестивши јавност да Армија нема никакве везе са догадјајима у »Претису«. Армијски извори тврде да је ријеч о измишљотини, што како се наводи у армијском саопштењу, потврђује и сам развој догађаја.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 19. 04. 1992.


18. 04. 1992. САРАЈЕВО

Српски народ у БиХ не предузима и неће предузимати силу, осим ако су му угрожени опстанак, слобода и суверенитет а политичким средствима и разговорима не може осигурати то своје основно право – рекао је данас на редовној конференцији за штампу у међународном прес центру СДС, њен предсједник др Радован Караџић.

Он је поновио став да иде на разграничење надлежности три ентитета али да је први услов за мир израда мапе Сарајева, а затим и цијеле БиХ. Др Караџић је одбио тврдње да је Србија умијешана у сукобе у БиХ, нагласивши да јој СДС БиХ и не допушта да се умијеша, чак и кад би то она и хтјела.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 19. 04. 1992.

 
 
< Претходни   Следећи >