Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Хронологија БиХ arrow 1992. arrow јул 1992. г.
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

март 1992. г. Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Индекс чланака
март 1992. г.
Страна 2
Страна 3
 
 

23. 03. 1992. БРИСЕЛ (Танјуг)

У Бриселу је данас нешто послије 16 часова почео шести круг конференције о БиХ под покровитељством Европске заједнице. Засједање ће трајати два дана а на њему учествују вође трију националних странака – Алија Изетбеговић, Радован Караџић и Миљенко Бркић.

Предвиђа се да ће споразум постигнут 18. марта у Сарајеву бити главни у преговорима.


25. 03. 1992. САРАЈЕВО

Јуче на Палама (САО Романија) одржана 12. сједница Скупштине српског народа БиХ. На сједници је изабран мандатар проф. др Бранко Дјерић за састав прве владе Српске Републике БиХ. Такодје су и два, према одлуци српских посланика најважнија министра до коначног конституисања српске владе у БиХ. Проф. др Алекса Буха, изабран је за министра иностраних послова.

За министра унутрашњих послова српског министарства БиХ изабран је досадашњи савјетник у МУП-у БиХ Мићо Станишић.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 26. 03. 1992.


27. 03. 1992. САРАЈЕВО

Данашње засједање скупштине српског народа БиХ протекло је у свечарском и радном дијелу.

У свечаној атмосфери, уз специјалну декорацију националних и вјерских обиљежја »у плавој сали« Скупштине БиХ а у присуству великог броја гостију и симпатизера, посланици Српске скупштине БиХ су бурно поздравили ПРОГЛАШЕЊЕ ПРВОГ УСТАВА СРПСКЕ РЕПУБЛИКЕ БиХ. Магистар Момчило Крајишник, предсједник Спрске Скупштине у свечаном и веома надахнутом говору је подсјетио да се ради о историјском тренутку српског народа у БиХ.

У другом радном дијелу, Скупштина Српског народа је донијела закон о подручјима српских општина у БиХ.

Скупштина је донијела и одлуку о образовању савјета за националну безбједност. Једногласно је усвојена и препорука о престанку истицања обиљежја и симбола са именом и ликом ЈОСИПА БРОЗА ТИТА.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 28. 03. 1992.


31. 03. 1992. САРАЈЕВО



Оружани сукоби у БиХ, који се већ воде у Босанском броду и у општинама у долини Неретве и који сваког тренутка пријете да се прошире на општине Дервента, Купрес и Средњу Босну, посљедица су »отворене оружане агресије државе Хрватске на БиХ«.

То се истиче у данашњем саопштењу министара и руководећих радника српске националности у Влади, министарствима и другим републичким органима.

ИЗВОР: »ГЛАС« од 01. 04. 1992.






AddThis Social Bookmark Button


 
< Претходни   Следећи >