Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Јасуши Акаши: Сарајево и САД нису желели дуготрајно примирје у БиХ
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Јасуши Акаши: Сарајево и САД нису желели дуготрајно примирје у БиХ Штампај Пошаљи
Понедељак, 23 новембар 2015
Аутор: Бета  понедељак, 23.11.2015.

Изасланик УН је посведочио да шест заштићених зона УН, укључујући Сарајево и Сребреницу, није било демилитаризовано, како је било предвиђено споразумом о њиховом проглашењу


ХАГ/БЕОГРАД - Бивши мировни изасланик УН у Југославији Јасуши Акаши изјавио је данас, у наставку хашког процеса Ратку Младићу, да 1994-95, влада у Сарајеву, с охрабрењем из САД, није желела дугорочни споразум о примирју у БиХ, за разлику од Срба.

Акаши, који сведочи на позив Младићеве одбране, рекао је да су муслимански лидери и званични Вашингтон веровали да би трајније примирје омогућило босанским Србима да задрже велики део територије БиХ који су заузели током претходних ратних година.

Као пример, сведок је навео да је влада Алије Изетбеговића одбила да продужи четворомесечно примирје које је, уз помоћ бившег америчког председника Џмија Картера, било склопљено крајем 1994.

Акаши је назначио да су Срби, у једном тренутку, држали око 70 одсто територије БиХ, али да су, на крају, пристали да им, по Дејтонском споразуму, остане 49 одсто територије.

Оптужница генерала Младића (73), тадашњег команданта Војске Републике Српске, терети за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у шест општина имао размере геноцида.

Док га је испитивао Младићев бранилац Драган Иветић, Акаши је потврдио да су „активну војну помоћ” Армији БиХ, упркос ембаргу УН, пружале САД, Немачка и неке исламске земље.

Акаши је посведочио и да шест заштићених зона УН, укључујући Сарајево и Сребреницу, није било демилитаризовано, како је било предвиђено споразумом о њиховом проглашењу.

Генерал Младић оптужен је и за геноцид над муслиманским мушкарцима из Сребренице, у данима пошто је ВРС 11. јула 1995. заузела ту енклаву која је била под заштитом УН.

Јапански дипломата изјавио је и да је истрага УН утврдила да су гранату, која је на сарајевској пијаци Маркале 1994. убила и ранила десетине грађана, могле испалити обе зараћене стране.

Према оптужници која генерала Младића (73), тадашњег команданта ВРС, терети за терорисање становништва Сарајева, гранату је на Маркале испалила та војска.

У експлозији једне минобацачке гранате, на Маркалама је 5. фебруара 1994. погинуло 66 грађана, а рањено је више од 140 особа.

„Закључак комисије, који сам ја прихватио, био је да је напад могао доћи са обе стране”, посведочио је Акаши, напомињући да је тај закључак био супротан тврдњама међународне штампе, укључујући и Њујорк тајмс, да је одговорна била српска страна.

Младићев бранилац доказивао је, испитујући сведока, да су Срби имали право да у зону искључења тешког оружја око Сарајева, успостављену после експлозије на Маркалама, врате артиљерију ако буду нападнути.

Акаши то, међутим, није могао да потврди.

Пошто је бранилац Иветић из Акашијеве књиге цитирао да је администрација председника САД Била Клинтона била склона да владу у Сарајеву види као „добру” и подржава је, а вође босанских Срба као „зле”, Акаши је прокоментарисао да остаје при написаном, али „у контексту” збивања описаних у књизи.

Акаши није негирао да је Унпрофор имао сазнања о допремању оружја за муслиманску страну преко аеродрома у Тузли, али је казао да „нема конкретно сећање о томе, јер су се тима бавили војници, а не политичари”.

Данас започето унакрсно испитивање Акашија, тужиоци ће наставити сутра. Генерал Младић оптужен је и за узимање за таоце „плавих шлемова” УН 1992-95.


http://www.politika.rs/scc/clanak/343999/Hronika/Sarajevo-i-SAD-nisu-zeleli-dugotrajno-primirje-u-BiH




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >