Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Тужилаштво БиХ: Ухапшена три Бошњака због ратних злочина над Србима у Горажду
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво БиХ: Ухапшена три Бошњака због ратних злочина над Србима у Горажду Штампај Пошаљи
Среда, 18 новембар 2015
уторак, 17. новембар 2015.

Припадници Агенције за истраге и заштиту рано јутрос су, према налогу Тужилаштва БиХ, на подручју Горажда и Сарајева ухапсили осумњичене за ратне злочине над Србима - адвоката Ибру Меркеза, комесара полиције Босанско-подрињског кантона Ешефа Хурића и Ахмета Сејдића.


Ова лица су под истрагом у два предмета Тужилаштва БиХ, а осумњичена су да су као високи званичници полицијских и војних структура починили ратне злочине над жртвама српске националности на подручју Горажда током 1992. и 1993. године, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Меркез и Хурић осумњичени су да су у својству команданта Станице јавне безбједности Горажде учествовали у реализацији наредби Предсједништва Скупштине општине Горажде и њеног предсједника о концентрацији српског становништва које живи на подручју Горажда и разоружању села Бучје, те учествовали у противзаконитом затварању становништва српске националности у просторијама МУП-а у Горажду.

Они су осумњичени да су планирали, наредили, починили, помагали и учествовали у противзаконитом затварању више од 100 лица српске националности, оба пола и различитих старосних група, међу којима су била и дјеца, које су припадници полиције незаконито затворили у просторије Полицијске станице, као и у другим објектима.

Затворени цивили су у овим објектима држани у нечовјечним условима више мјесеци, све до 1993. године, више десетина лица боравило је у једној просторији, боравили су у нечовјечним и нехигијенским условима, чиме им је нанесена велика тјелесна и душевна патња, а као посљедица затварања, лоших услова и непружања помоћи, два лица су смртно страдала.

Као посљедица ових злочина десило се трајно расељење српског цивилног становништва са наведеног подручја.

Ови осумњичени под истрагом су због кривичног дјела ратни злочин против цивилног становништва.

Сејдић је осумњичен да је за вријеме рата у БиХ, на територији општина Рудо, Вишеград и Горажде, од почетка јула 1992. године до средине фебруара 1993. године, у својству команданта Прве вишеградске бригаде такозване Армије БиХ, заједно са другим припадницима те војске, кршећи правила међународног права, наредио, подстрекавао, помагао, учинио или на други начин учествовао у припремању, помагању и противзаконитом затварању, пресељењу и расељењу, намјерном наношењу снажне тјелесне и душевне боли или патње /мучења/ и нечовјечном поступању према више десетина цивила српске националности и ратним заробљеницима Војске Републике Српске.

Као посљедица почињених злочина наступила је смрт више лица.

Он је осумњичен да, иако је знао или могао знати, није спријечио или казнио њему подређена лица у намјерном наношењу снажне тјелесне и душевне боли или патње /мучења/ и нечовјечном поступању према тим цивилима и ратним заробљеницима и пљачкању имовине цивила.

Сејдић је осумњичен за кривична дјела ратни злочин против цивилног становништва и ратни злочин против ратних заробљеника.

У овим предметима остварена је значајна сарадња са МУП-ом Републике Српске, ЦЈБ Источно Сарајево, а у оквиру предмета против Сејдића, реализована је значајна сарадња Тужилаштва БиХ и Тужилаштва Србије за ратне злочине.

Након хапшења осумњичени ће бити предати поступајућим тужиоцима, који ће их испитати и након тога донијети одлуку о покретању приједлога за одређивање мјере притвора или мјера забране у складу са законом.

(РТРС)

 http://www.nspm.rs/hronika/tuzilastvo-bih-uhapsena-tri-bosnjaka-zbog-ratnih-zlocina-nad-srbima-u-gorazdu.html




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >