Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

У јами Радача пронађени остаци више лица Штампај Пошаљи
Четвртак, 05 новембар 2015
МОСTАР, 3. НОВЕМБРА /СРНА/ - У јами Радача у мјесту Горанци код Мостара пронађени су посмртни остаци више особа, потврдио је Срни портпарол Tужилаштва БиХ Борис Грубешић.

На дубини од 50 метара пронађено је више костију и посмртних остатака, укључујући кости лобање, вилице и друге кости људског поријекла.

Сумња се да се у јами Радача налазе посмртни остаци 200 до 300 лица српске и бошњачке националности, а ова информација још није званично потврђена.

Из Tужилаштва наводе да постоје информације да се у јами налазе посмртни остаци већег броја жртава српске и бошњачке националности, страдалих 1992,'93. и '95. године.

Посмртни остаци биће прослијеђени на даљу идентификацију и форензичку обраду ради утврђивања идентитета.

"Рад на овој ексхумацији отежава ситуација на терену, јер је ријеч о изузетно дубокој природној јами у коју су према прикупљеним доказима бацана тијела жртава, која се налазе на великој дубини, посута земљом и бетоном, а потрагу отежава и присуство неексплодираних минско-експлозивних средстава", подсјећају из Тужилаштва БиХ.

Из Тужилаштва додају да је, због тога, ријеч о врло тешкој локацији за процес ексхумације, у којем учествују и алпинистички тимови полицијских агенција.

Tужилац и стручни сарадници из Посебног одјељења за ратне злочине у протеклом периоду су, координишући процес ексхумације, на терену провели више од 100 дана, по свим временским условима.

Процес ексхумације, којим координише тужилац из Посебног одјељења, а у којем учествују представници институција за тражење несталих, љекар судске медицине, као и представници полицијских агенција, интензивно се наставља и даље.

Јама Радача истраживана је и раније, али се након одређеног времена стало, те је прошле године истрагу презело Tужилаштво БиХ.

Из те јаме 2008. ексхумирана су четири тијела. Касније су идентификовани Славиша Кандић, Владимир Павић, Гордан Зуровац и Драгомир Илић, нестали 1992. и 1993. године. Њихова тијела пронађена су на дубини од 25 метара јаме. Јама Радача дубока је око стотину метара.

У близини Радаче, на локалитету Горанаца, постоје још двије јаме које су послужиле као масовне гробнице.

Из Бахтијевице су ексхумирана тијела четири особе српске националности /чланови породице Вуковић/. Из јаме Римски бунар 2007. је ексхумирано 16 жртава, међу којима су била тијела 13 припадника тзв. Армије БиХ, нестала 1993. из зграде Враница у Мостару, гдје се налазила команда Четвртог корпуса тзв. Армије БиХ.


http://www.srna.rs/novosti/349463/u-jami-radaca-pronadjeni-posmrtni-ostaci-vise-zrtava.htm




 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >