Комеморација поводом смрти академика Милорада Екмечића: Вјечито у сјећању српског народа |
Среда, 02 септембар 2015 | |
БЕОГРАД, 2. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - У Скупштини града Београда одржана је комеморација поводом смрти академика Милорада Екмечића, једног од највећих српских историчара овог времена, који ће вјечно остати у сјећању српског народа и у историји стварања Републике Српске.
Комеморација је одржана у присуству породице, министра науке и технологије Републике Српске Јасмина Комића, директора Представништва Републике Српске у Београду Млађена Цицовића, директора Секретаријата за вјере Српске Драгана Давидовића, амбасадора Србије у Русији Славенка Терзића. Присуствовали су и представник градске власти Београда Андреја Младеновић, академици, међу којима Матија Бећковић и Слободан Реметић, директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац, предсједник Асоцијације избјегличких удружења у Србији Милојко Будимир, као и пријатељи и његови поштоваоци. Говорећи о лику и дјелу Екмечића, министар науке и технологије Републике Српске Јасмин Комић истакао је да је смрт академика велики губитак за све, његову породицу, родбину, а посебно за српски народ.
"Дубоко смо свјесни да се са овог свијета одлази Божјом вољом, али не можемо отклонити бол и тугу јер се данас опраштамо од једног од најбољих Срба. Био је један од највећих историчара овог времена и важан свједок српске историје", рекао је Комић.
Наводећи да је Екмечић био члан готово свих академија наука од Србије, до Црне Горе, БиХ и Републике Српске, Комић је додао да је Екмечић био добитник више награда, међу којима је одликован и од предсједника Републике Српске Орденом части са златним зрацима, а од српског патријарха Орденом Светог Саве првог степена. Он је подсјетио да је Екмечић био српски историчар који се посебно бавио историјом српског народа, истакавши и да је био аутор више књига и дао неизмјеран допринос раду Сената Академије наука и умјетности Републике Српске, чије су одлуке биле јасан путоказ за доношење стратешких наицоналних одлука Српске. Напомињући да су у Пребиловцима страдали многи од његових Екмечића, Комић је додао да је академик Екмечић био борац за истину и правду, који је био потребан Републици Српској, те да је волио српски народ. "Нећемо никад заборавити Милорада Екмечића, великог човјека, који је својим радом и дјелом оставио неизбрисив траг у јавности Републике Српске и чији одлазак представља велики губитак за српски народ и српску науку, образовање и културу, који је био патриота", рекао је Комић. Он је изразио захвалност и поштовање личности Екмечића, његовом дјелу, стварању, изградњи и афирмацији Републике Српске, наводећи да ће то остати у духовним, моралним темељима и вриједностима цијелог српског народа. Амбасадор Србије у Русији Славенко Терзић истакао је да је Екмечић био горостас историјске науке и да је спојио у себи врлине свог народа, с којим је дијелио и голготу "од Пребиловаца до сарајевског тамничења". Његов пријатељ Милорад Вучелић, главни и одговорни уредник недељника "Печат", истакао је да је Екмечић био и остао национални ауторитет, који се уважава, слуша и воли, док је историчар Милош Ковић са Филозофског факултета у Београду истакао да је сликао историју пуну непријатних истина и да се никоме није улагивао, те да остаје да му се подигне споменик људског памћења, као што је обећао пребиловачкој дјеци. Изасланик Његовог пресвештенства владике захумско-херцеговачког Григорија, отац Радивоје Круљ пренио је благослов епископа и подсјетио да је Бог хтио да дијете Милорад преживи у Пребиловцима и да кроз њега и његова дјела сам Господ говори и свједочи на путу "Од клања до орања". Академик Милорад Екмечић преминуо је 29. августа у Београду у 88. години, а биће сахрањен на београдском Новом гробљу у Алеји заслужних грађана. http://www.srna.rs/novosti/333124/ekmecic-ce-ostati-vjecno-u-sjecanju-srpskog-naroda-.htm |
< Претходни | Следећи > |
---|