Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

БиХ: Оптужница против Орића због ратног злочина над Србима Штампај Пошаљи
Четвртак, 27 август 2015
САРАЈЕВО– Тужилаштво Босне и Херцеговине подигло је данас оптужницу против некадашњег команданта муслиманске војске у Сребреници Насера Орића, који се терети за ратни злочин против српских заробљеника.

Како се наводи у саопштењу Тужилаштва, оптужница је подигнута након вишемесечне истраге која је спроведена у сарадњи с Државном агенцијом за истраге и заштиту (СИПА) и Министарством унутрашњих послова Републике Српске.

Оптужницом је обухваћен и Сабахудин Мухић коме се, као и Орићу, на терет ставља да су током рата на подручју Сребренице поступали противно одредбама међународног хуманитарног права и Женевских конвенција.

У оптужници се наводи да су оптужени током 1992, у селима Залазје, Лолићи и Куњерац, убили три заробљеника српске националности.

Оптужница је упућена на потврђивање Суду БиХ, пренела је Хина.


Орић је током рата у БиХ био заповедник 28. дивизије Армије БиХ, која је деловала на ширем сребреничком подручју.

Против њега је због ратних злочина вођен и поступак по оптужници која је подигнута пред Хашким трибуналом, који га је ослободио кривице.

Злочини у селима Залазје, Лолићи и Куњерац том оптужницом нису били обухваћени, а истрагу против Орића због тога је одвојено отворило Тужилаштво за ратне злочине Србије.

По међународој потерници, коју су због те истраге расписале српске власти, Орић је ухапшен у Швајцарској 10. јуна.

Након што су и Србија и БиХ од Швајцарске затражиле његово изручење Орић је 26. јуна предат у надлежност босанско-херцеговачког државног Тужилаштва, које је тада потврдило како се против њега истрага води и у Сарајеву.

Орић је од тада у БиХ - одузете су му путне исправе и изречена забрана напуштања земље, уз ограничење кретања само на сарајевски и зеничко-добојски кантон.

Иначе, Тужилаштво БиХ данас је најавило да ће у истом кривичном предмету, према којем је оптужница подигута против Орића и Мухића, упутити захтев Швајцарској за изручење Елфете Весели која је осумњичена да је током 1992. починила ратни злочин против цивилног становништва, односно убиство малолетног дечака српске националности.


Танјуг
објављено: 27.08.2015.


http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/BiH-Optuznica-protiv-Orica-zbog-ratnog-zlocina-nad-Srbima.sr.html








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >