Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Српски меморијал arrow Миливоје Иванишевић: Спомен свим српским жртвама
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Миливоје Иванишевић: Спомен свим српским жртвама Штампај Пошаљи
Петак, 28 август 2015
Вечерње новости | 28. август 2015. 16:00

Миливоје Иванишевић Фото: Вечерње новости
Године 1996. покренута је едиција са именима српских жртава и криваца за српска страдања у Купресу, Коњицу, Бос. Дубици, Горажду, Гламочу, Мостару

АКТУЕЛНА иницијатива за подизање меморијалног споменика - мада у овом случају само српским жртвама последњих оружаних сукоба - значајна је за Београд, Србију, а пре свега за српску нацију. Уз раније најављену реконструкцију Старог сајмишта - објекта посвећеног страдалим у Другом светском рату - Београд, наставља да одужује историјски дуг према генерацијама сународника страдалих током прошлог века. Међутим, прави монументални меморијал, то што је насушна потреба српског народа, још увек се само разматра и одлаже за боља времена.

За то време Друштво за подизање меморијалног споменика српским жртвама геноцида у 20. веку (председник УО академик Василије Крестић), формирано захваљујући ангажовању "Вечерњих новости", посвећено је пословима за које нису потребна велика средства. То је библиографија научних и стручних радова објављених током 20. века. У току је истраживање о заступљености литературе о српским страдањима у књижним фондовима народних библиотека. Трећи, такође пионирски, подухват је идентификација необјављених старих рукописа и сведочења о локалним догађајима и страдањима који се налазе на чувању при библиотекама, архивима, неретко и код свештеника или у приватном власништву.

Најмањи проблем су имена српских жртава последњег оружаног сукоба 1991-1995. Тај посао су одавно привеле крају две српске невладине организације и Музеј геноцида у Београду. За БиХ то је Центар за истраживања злочина над српским народом у БиХ, при Удружењу Срба из БиХ у Србији, од 2009. Институт за истраживање српских страдања у 20. веку, а за Хрватску познати "Веритас" и Саво Штрбац.

Пошто се имена српских жртава Хрватске налазе на сајту "Веритаса" и јавности су доступна, ми ћемо скренути пажњу на неке публикације у којима су објављена имена већег броја од укупно око 31.000 српских жртава у БиХ. Људски губици српског народа у БиХ чине око две трећине укупних губитака које је имао српски народ у назначеном раздобљу на просторима некадашње Југославије.

Прво је 2. јуна 1993. године СБ ОУН уручен "Меморандум о ратним злочинима и злочинима геноцида у источној Босни (општине Братунац, Скелани и Сребреница) против српског народа од априла 1992. до априла 1993". Ту су наведена имена до тада страдалих 980 мештана са тог подручја, а потписао је председник Југославије, покојни Добрица Ћосић.

Године 1996. покренута је едиција са именима српских жртава и криваца за српска страдања у Купресу, Коњицу, Бос. Дубици, Горажду, Гламочу, Мостару.

Поводом десет година случаја Сребреница, "Вечерње новости" су 2005. у посебном прилогу објавиле имена 3.287 страдалих Срба тог краја, а 2007. објављена је "Књига мртвих Срба: Горажде, Вишеград, Фоча, Чајниче, Рудо", потом "Књига мртвих Срба - пострадали 1992-1995. Сребреница, Братунац, Олово, Кладањ, Шековићи, Власеница, Хаџићи, Зворник" (на српском и енглеском). Књигу мртвих Срба Сарајева - пострадали 1992-1995. објавио је "Српски борац", Бањалука 2008. "Књига мртвих Срба Херцеговине 1992-1995. општине: Билећа, Гацко, Груде, Јабланица, Лиштица, Коњиц, Љубиње, Љубушки, Мостар, Невесиње, Неум, Посушје, Столац, Требиње, Чапљина, Читлук", издата је 2008. Да даље не набрајамо.

У току су припреме за публиковање монографије са подацима о укупним људским губицима и именима српских покојника у Босни и Херцеговини 1992-1995. (Уређивачки одбор је 2005. године именовала Академија наука и уметности Републике Српске.)

Имајући све изнето у виду, једини актуелни проблем је естетско и функционално решење споменика који по објављеним условима треба да садржи имена свих који су у раздобљу 1991-1995. године страдали у Словенији, Косову и Метохији, Србији, Хрватској и БиХ. То, нажалост, није у медијима помињаних 26.000, већ 45.000 наших сународника који су страдали у наведеном раздобљу.



http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:564632-Milivoje-Ivanisevic-Spomen-svim-srpskim-zrtvama





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >