Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Не дозволити ревизију посмртних остатака у спомен-костурници
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Не дозволити ревизију посмртних остатака у спомен-костурници Штампај Пошаљи
Уторак, 21 јул 2015
ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 21. ЈУЛА /СРНА/ - Чланови Регионалне координације организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сарајевско-романијске регије поручили су данас да неће дозволити антрополошку обраду тијела у спомен-костурници у Миљевићима у Источном Сарајеву док не буде успостављена централна евиденција несталих лица.
 

Предсједник Регионалне координације организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Мирко Вранић рекао је да породице које траже своје најмилије не дозвољавају да се поново врши антрополошка обрада тијела у спомен-костурници у Миљевићима.

"Породице нису задовољне чињеницом да би се тиме преносиле надлежности на нивоу БиХ о том питању", рекао је Вранић на састанку одржаном након најаве да би требало да дође до поновног пописивања посмртних остатака у спомен-костурници у Миљевићима.

Он је напоменуо да су иницијатори поновне антрополошке обраде тијела Институт за нестала лица БиХ и Међународна комисија за нестала лица.

"Наш оперативни тим је ускладио број несталих који се налазе у овој спомен- костурници. Ми смо то видјели и у Невесињу када је од 58 посмртних остатака `направљено` 94, а овдје се предвиђа да би од 270 било више од 1.000, што значи да не би било више несталих Срба", појаснио је Вранић.

Истичући да се то не смије дозволити, Вранић је поручио ће свим средствима бити забрањен долазак представника Института и Међународне комисије за нестала лица да врше антрополошку обраду.

"Патолози Жељко Каран и Зоран Станковић идентификовали су више од 3.000 тијела српске националности и сада неко из Међународне комисије за нестала лица жели да негира њихову стручност", рекао је Вранић.

Од Карана, директора Завода за судску медицину Републике Српске, који је присуствовао данашњем састанку, затражено је да достави стручни одговор шта подразумијева нова антрополошка обрада ових тијела.

Затражена је и одговорност свих српских представника који су учествовали у пројекту ревизије неидентификованих посмртних остатака, а који се односи на Републику Српску.

Предсједник Регионалног одбора несталих лица Милка Кокот рекла је да ће затражити за сваку породицу несталог лица од Међународне комисије за нестала лица да им писано потврди да се тијело члана породице не налази у овој спомен-костурници.

"Не дозвољавамо да Међународна комисија за нестала лица обавља антрополошку обраду већ обрађених тијела, која послије према инструкцији Тужилаштва БиХ подразумијева и сахрану свих НН тијела у БиХ, и то у мјестима гдје су ексхумирани док се не успостави Централна евиденција несталих лица, што је обавеза Института за нестала лица", рекла је Кокотова.

Она је истакла да пописивање неидентификованих тијела у БиХ и њихово сахрањивање 2017. године, а да се при том не зна ко и колико тијела се тражи у БиХ, представља манипулацију мртвима и прикривање истине, те да сви који учествују у томе нису добронамјерни.

"Република Српска тачно зна колико је несталих лица и колико се тијела налази у нашим костурницама и све је јавно", нагласила је Кокотова.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић прошлог мјесеца упозорио је да се ревизија неидентификованих посмртних остатака у мртвачницама и спомен-костурницама у БиХ не врши у складу са инструкцијом Тужилаштва БиХ, због чега постоји сумња да се манипулише бројем несталих лица.


http://www.srna.rs/novosti/323369/ne-dozvoliti-reviziju-posmrtnih-ostataka-u-spomen-kosturnici.htm


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >