Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Одобрено изручење Азре Башић БиХ због ратних злочина над Србима Штампај Пошаљи
Петак, 10 јул 2015
 Хапшење Азре Башић у Лесингтону Фото: АП
Терети се за злочине у логорима, у САД користила имена Азра Ковачлевић и Изабела Башић. – Језива сведочења преживелих

ЛУИСВИЛ - Федерални суд у америчкој савезној држави Кентаки пресудио је да Хрватица Азра Башић може бити изручена БиХ где је против ње подигнута оптужница за ратне злочине.

Башић се судски бори против изручења од њеног хапшења 2011. У БиХ је тражена због ратних злочина над Србима 1992.

Њен адвокат је 2012. поднео документа суду у којима наводи да су притварањем прекршена права као грађанке САД. Судија Карен Колдвел је одбила жалбу.

Азра Башић је неколико година живела у Кентакију где је радила у старачком дому и фабрици за прераду хране пре него што је ухапшена у марту 2011.

Рођена је у Хрватској и користила је имена Азра Ковачевић и Изабела Башић, а сумњичи се да је учествовала у мучењима и убиствима Срба из Дервенте у логорима од априла до јуна 1992. године, преноси Бета-АП.


У документима предатим Окружном суду у Лексингтону наведени су затрашујући детаљи о мучењу и убиству које је Башићева починила као припадник војне бригаде у хрватској војсци ХВО, о чему је „Политика” већ извештавала.

У судским документима наводе се изјаве Радојице Гарића и Драгана Ковачевића који су потврдили да је Башићева заклала Благоја Дураша, којег су претходно претукли хрватски полицајци и војници.

„Послије тога Азра нас је вукла за косу и терала да из ране на Дурашевом врату пијемо крв”, рекао је Гарић.

Азра Башић је родена као Азра Алешевић 1959. године у Ријеци (Хрватска), чије држављанство посједује. Башићева је у последње била запослена у фабрици „Нестле” у Кентакију, а колеге је познају по имену Изабел Башић.

П. О.
објављено: 10.07.2015.

http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/Azra-Basic-zbog-ratnih-zlocina-nad-Srbima-bice-izrucena-BiH.sr.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >