Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Бошњачки политичари - најбољи јатаци Штампај Пошаљи
Понедељак, 29 јун 2015
Један од Орићевих злочина јесте убиство више заробљених српских цивила у селу Залазје. Нови свједок /Бошњак/ детаљно је описао како је Насер Орић заклао судију Слободана Илића из Сребренице и ископао му очи...

Пише: Вукан ДУБЧАНИН

БАЊАЛУКА, 29. ЈУНА /СРНА/ - Насер Орић, кога српски, али све чешће и бошњачки свједоци, оптужују за најмонструозније злочине у сребреничком крају деведесетих година, опет је избјегао руку правде уз велику помоћ својих јатака - бошњачких политичара.


Медији су пренијели изјаву предсједавајућег Савјета министара Дениса Звиздића да је Насер Орић "херој Сребренице" и, малтене, један од најважнијих људи у БиХ, а протеклих дана били смо свједоци невиђеног притиска на дипломатске представнике многих земаља у Сарајеву.

На мети бошњачких политичара и разних невладиних организација најчешће је била Амбасада Швајцарске у Сарајеву. На све могуће начине лобирали су да се Насер Орић врати у Сарајево и да се нипошто не изручује Србији.

Све то је било запечаћено пријетњом да ће бити отказана комеморација у Поточарима, па је, по ко зна који пут, "упалила" тактика уцјене и притиска.


Тужилаштво за ратне злочине Републике Србије сумњичи Насера Орића за монструозне злочине над српским цивилима у Подрињу у периоду од 1992. до 1994. године. Посебно су документовани велики злочини које су почињени над српским цивилима у селу Залазје код Сребренице и у другим срединама у Подрињу.

Све чешће и бошњачки свједоци говоре о злочинима Насера Орића и његових сљедбеника. Тако су се Тужилаштву за ратне злочине у Београду јавила два нова свједока /Бошњака/.

Један од директних Орићевих злочина јесте убиство више заробљених српских цивила у селу Залазје. Један од нових свједока детаљно је описао како је Насер Орић убио судију Слободана Илића из Сребренице.

Ножем му је ископао оба ока, а онда га је преклао, говорећи му: "Судија, хоћеш ли и сада да судиш".

Упркос том и многим другим злочинима које је према оптужници из Београда починио у Подрињу, Насер Орић је из Швајцарске изручен БиХ да би га истог дана Тужилаштво БиХ пустило на слободу, уз неке "мјере забране", шта год то значило.

Да апсурд буде већи, то су урадили и прије одлуке Суда БиХ који би, како јављају сарајевски медији, о томе требало да донесе одлуку почетком ове седмице.

Истрага о ратним злочинима Насера Орића у Републици Српској покренута је још 1994. године када је против њега поднесена кривична пријава Хашком трибуналу.

Због Орићевих монструозних злочина у Подрињу и Окружно тужилаштво у Бијељини је 2006. године подигло оптужницу. На захтјев тог тужилаштва Насер Орић први пут је саслушан 2008. године.

Већ наредне, 2009. године на захтјев Суда БиХ, истрагу у овом предмету од тужиоца из Бијељине, наводно због "осјетљивости и важности случаја", преузима Тужилаштво БиХ.

Да није било хапшења Насера Орића у Швајцарској, у Тужилаштву БиХ се, вјероватно, не би ни сјетили да имају тај предмет, будући да он шест година стоји у ладици.

"Да је правосуђе БиХ на вријеме урадило свој посао, онда Орић, а ни други грађани које тражи Србија због ратних злочина, не би данас били у оваквој позицији", наводи директор Фондације "Истина, правда, помирење" Синан Алић.

То је судбина готово свих предмета ратних злочина над Србима које никако да се почну процесуирати у Тужилаштву и Суду БиХ. Већ годинама у Тужилаштву БиХ у нечијим ладицама чекају предмети: Добровољачка, Тузланска колона, Казани, Сијековац, Мркоњић Град и многи други...

Због тога што Тужилаштво и Суд БиХ годинама опструишу процесуирање злочина почињених над Србима, предсједник Републике Српске Милорад Додик поново је најавио расправу о томе у Народној скупштини Републике Српске и референдум о Суду и Тужилаштву БиХ.


http://www.srna.rs/novosti/317201/bosnjacki-politicari---najbolji-jataci.htm




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >