Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

МОЛБА ЗА ОПРОШТАЈ - Интегралан текст саопшења Штампај Пошаљи
Уторак, 30 јун 2015
Намењена српским жртвама које су поубијали муслимани Сребренице. Ово је највише што ми који тражимо опроштај сада можемо да учинимо и у чему нас нико не може спречити.

Од чланова више београдских породица, многобројних колега и пријатеља, протераних Срба из БиХ, Космета и Хрватске настањених у Београду и Новом Саду, чланова Српске академије наука и уметности и Академије наука и уметности Републике Српске, свештеника Српске православне цркве, бивших министара и пензионисаних генерала Србије и Републике Српске, српских ратника против Нато агресије, професора виших школа и факултета, пензионера, студената, ученика и људи с којима скоро свакодневно сарађујем, добио сам поводом најављене посете председника владе Републике Србије Сребреници тешку обавезу да затражим опроштај.

Од Александра ДИМИТРИЈЕВИЋА, који је у време кад су га убили једва имао шест година и његовог три године старијег брата Радисава, убијених 16. јануара 1993. год. у Скеланима, што ће председник Владе Републике Србије, не дај Боже,  11. јула посетити  Поточаре и одати почест вашим убицама.


Молимо за опроштај Матеју (Стевана) ЈАШИНСКОГ, самопрегорног просветног радника из Новог Сада, који је пре неколико деценија дошао у село Загоне да учи српску и муслиманску децу и није хтео кад се заратило да се врати у Нови Сад и напусти село у коме се сродио са децом и њиховим родитељима. Убили су га 5. јуна 1992. године његови бивши ученици муслимани. С њим су убијени и многи бивши ученици српске националности, њихови родитељи, па и старци рођени 1912. године из породица Милошевић, Танасијевић, Гвозденовић, Димитрић, Маловић и Пауновић. Опроштај тражимо зато што ће и вашим убицама да одају почаст.

Молимо за опроштај Драгомира (Ненада) ЖИВКОВИЋА, 1971, редовног студента 2. године шумарства у Београду мог омиљеног блиског рођака  који се вратио у свој Братунац да му родитељи, бака и млађи брат не буду сами. Убили су га из заседе муслимани у селу Биљача на Петровдан 1992. Драги Драго, од твојих убица ће неки људи из Београда покајнички затражити извињење што си се супротставио душманима и ниси дозволио да ти побију родитеље.

Молимо за опроштај најстаријег учитеља Васу ПОРАЧУ, рођ. 1912. из Крњића кога су ножем исекли његови бивши ђаци муслимни 5. јула 1992. године са још тринаест мештана српске нације из овог села. Човек који ће доћи да се поклони твојим убицама  треба да се стиди свог поступка.

Молимо за опроштај полуслепог и болешљивог старину Радојка МИЛОШЕВИЋА из села Гниона кога су на Крсну славу, Ђурђев-дан 1992, славском свећом, са јединим гостом Лазаром Симићем из суседног села Студенац, спалили. Тежак терет на своја плећа прима човек који долази да се поклони оним који тебе и Лазара спалише, живе.

Грешни смо и ми који ово пишемо што још нисмо у могућности да тражимо опроштај од сваког убијеног нашег сународника појединачно и да коначно, и на достојанствен начин, сачувамо од заборава имена српских жртава. Српске државе за тај посао немају новца. Да ли је ових деценија дошло толико зло време кад су интереси српске државе важнији од интереса српске нације.

Ја ћу, са својим најближим, као можда и ти драги читаоче, тог дана отићи у прву цркву и упалити свећу за покој душе и мир жртава чије породице су овим гестом дубоко повређене. Подсећам се, тешка срца, да су пре десет година у Братунцу и Сребреници мајке српских жртава проклеле председника Србије кад је дошао у Поточаре да се поклони убицама њихове деце.


Миливоје ИВАНИШЕВИЋ



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >