Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Међу закланима и судија из Сребренице Штампај Пошаљи
Понедељак, 15 јун 2015
13.06.2015 | Ж. Марковић - Вести

Потерница на основу које је у Швајцарској ухапшен бошњачки ратни командант Сребренице утемељена је на истрази о убиству девет српских цивила у селу Залазје, 12. јула 1992. године, сазнају "Вести".

Међу тим цивилима је и предратни сребренички судија Слободан Илић коме је, како је то у својој књизи написао Ибран Мустафић, Орић прво ножем извадио очи, а потом га заклао!

Иако представници српског тужилаштва за ратне злочине још не коментаришу хапшење Насера Орића у Женеви, наш лист незванично сазнаје да се предмет који се налази у овој правосудној институцији тиче злочина за које постоје индиције да их је починио лично Орић. С обзиром на то да је у Хагу био оптужен по командној одговорности, а затим и ослобођен, не може се говорити да би се у Београду Орићу судило за исто дело.

Где је закопан Слободан Илић
- Кад смо ону екипу заробљених Срба из затвора поново повели према Залазју и кад је почело клање, мени је допао Слободан Илић.
Попео сам му се на прса. Био је брадат и чупав као животиња. Гледао је у мене и није проговорио ни речи. Извадио сам бајонет и директно га ударио у једно око а затим провртео ножем. Није ни запомагао. Затим сам га ножем ударио у друго око. Нисам могао да верујем да не реагује.
Искрено речено, тада сам се први пут уплашио, тако да сам га одмах после тога преклао - пренео је Мустафић Орићево сведочење.

Супруга Слободана Илића Јелица испричала је бањалучким медијима пре неколико година да је тек из књиге Ибрана Мустафића сазнала да је Насер Орић умешан у убиство њеног супруга.

- Слободан је заробљен на Петровдан 1992. у селу Залазје, и никада није пронађено његово тело. Знали смо да је убијен, али нисмо знали ко је убица и на који начин су убили мог Слободана - испричала је Јелица Илић, а затим и завапила да Орић открије где је закопано тело њеног супруга.

Подсетимо, контроверзни сребренички политичар Ибран Мустафић у својој књизи "Планирани хаос" написао је како му се Насер Орић "исповедио" о убиству судије Слободана Илића.

- Кад смо ону екипу заробљених Срба из затвора поново повели према Залазју и кад је почело клање, мени је допао Слободан Илић. Попео сам му се на прса. Био је брадат и чупав као животиња. Гледао је у мене и није проговорио ни речи. Извадио сам бајонет и директно га ударио у једно око а затим провртео ножем. Није ни запомагао. Затим сам га ножем ударио у друго око. Нисам могао да верујем да не реагује. Искрено речено, тада сам се први пут уплашио, тако да сам га одмах после тога преклао - пренео је Мустафић Орићево сведочење.

Након што је књига објављена, Орић је Мустафића у медијима назвао "фукаром" и "човеком којем треба помоћ", а онда је и запретио да ће га "пребити као мачку". Неколико дана после Мустафић је заиста претучен, али никада се није утврдило ко је то урадио.

Орићу је, иначе, у Женеви одређен притвор од 14 дана. За то време, српски правосудни органи треба да се одреде о хапшењу и затраже изручење. Швајцарци тврде да ће Орић покушати да оспори потерницу, а у Женеви већ бораве адвокати који ће бити задужени за овај процес. Све се одвија по истом сценарију као у случајевима Ејупа Ганића и Јована Дивјака. Њих двојица никад нису изручени Србији, остаје да се види шта ће бити са Орићем.

- Ако жели Орићево изручење, Србија треба да поднесе званичан захтев предвиђен Европском конвенцијом о екстрадицији. Рок је 18 дана и у том случају, Орић ће бити у притвору до доношења коначне одлуке да ли ће бити изручен - изјавио је портпарол швајцарског федералног бироа за правосуђе Фолко Гали.



http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/498566/Medju-zaklanima-i-sudija-iz-Srebrenice



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >