Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Швајцарска: У Берну ухапшен Насер Орић због сумње да је починио ратне злочине над Србима Штампај Пошаљи
Четвртак, 11 јун 2015
среда, 10. јун 2015.

Ухапшен Насер Орић док се спремао за скуп о Сребреници

Швајцарска полиција ухапсила је данас Насера Орића, бошњачког ратног комаданта Сребренице, на аеродрому у Берну по потерници српског Интерпола. Како "Блиц" сазнаје, Орић је ухапшен одмах по слетању у Швајцарску где је требало да присуствује "Данима сећања Бошњака на Сребреницу" у Женеви.

Орићу су лисице стављене на основу оптужнице коју је против њега подигло Тужилаштво за ратне злочине у Београду 2014. године, а на основу уступљених судских списа од Трибунала у Хагу.

Орић је данас отпутовао у Швајцарску на позив босанске дијаспоре у овој земљи, где је требало да присуствује скупу у знак сећања на Сребреницу.

Он је одпутовао са функционерима саме Сребренице.

Орић је иначе био комадант Армије БиХ на територији Сребрнице током ратова деведесетих и у Хагу је ослобођен оптужби за злочине над Србима у Подрињу.

Српско Тужилаштво за ратне злочине у јануару прошле године саопштило је да је 4. августа 2011., на основу кривичне пријаве МУП-а Србије, поднело Вишем суду у Београду захтев за истрагу против Насера Орића и још четири особе осумњичене за ратни злочин.

Захтев је поднет због сумње да су они 12. јула 1992. починили ратни злочин против цивилног становништва у месту Залазје, Доњи Поточари, у општини Сребреница.

Насер Орић и други осумњичени терете се да су том приликом убили девет цивила српске националности.

Неизвесно да ли ће у притвор или ће бити пуштен

Као и увек у случају хапшења по потерницама за ратне злочине, и за Орића је неизвесно тренутно да ли ће му бити одређен екстрациони притвор или ће бити пуштен на слободу.

Подсетимо, иако су овакве потернице на снази, централа Интерпола у Лиону је практично свакој држави чланици препустила да донесе одлуку хоће ли поступати по њима и изручити такве ухапшене.

Подсетимо, иако је Хашим Тачи био ухапшен 2003. у Будимпешти по српској потерници, он је убрзо пуштен.

Б. Јеловац

(Блиц)

Насер Орић ухапшен у Берну по потерници Србије

БЕРН/БЕОГРАД - У Берну је данас ухапшен Насер Орић бивши командант муслиманске војске у Сребреници, незванично сазнаје Танјуг у српском Тужиластву за ратне злочине.

Тужилаштво за ратне злочине се овим поводом неће данас оглашавати.

Орић је, како је наведено, ухапшен по потерници Србије, а на путу за Швајцарску где је требало да присуствује обележавању двадесете годишњице злочина у Сребреници.

Србија је потерницу за Орићем распиала 2014, због сумње да је починио кривично дело ратног злочина над српским становништвом у Сребреници 1992.

Ориц је бивши бошњачки командант кога је Хашки трибунал осудио за ратне злочине по једној тачки оптужнице на две године затвора за индиректну одговорност за смрт седам и мучење 11 српских заробљеника у периоду од 1992. до 1993. године.

Након жалбе на пресуду, Ориц је проглашен невиним, пошто је Апелационо веће у Хагу тада закључило "да нема сумње да су тешки злочини почињени над Србима у Сребреници у периоду од септембра 1992. до марта 1993, али да "доказ да су злочини почињени није довољан за изрицање казне појединцу".

Ратни командант муслиманских снага је средином осамдесетих година прошлог века, пре распада Југославије, био припадник специјалних јединица ЈНА за атомску и хемијску одбрану.

Потом је завршио шестомесечни курс у Земуну и радио у полицијској станици Савски Венац у Београду као приправник током 1988. да би потом као члан полицијске јединице за специјалне акције, имао је обуку још две године.

Орић је 1990. пребачен на Косово и Метохију као члан јединица за специјалне акције МУП-а, а по повратку у Београд, како су известили тада медији, био је телохранитељ Слободана Милошевића, а током 9. марта је учествовао у хапшењу Вука Драшковића.

У "медијској биографији" наводило се и да је ноћу радио на улазу у познату београдску дискотеку „Метро“ у Кнез Михајловој улици.

Каријеру у БиХ почиње у августу 1991. године у полицијској станици на Илиџи, на периферији Сарајева да би пото био прекомандован је у полицијску станицу у Сребреници где је наредне године унапређен у шефа полицијске станице у Поточарима.

По избијању рата у БИХ Орић је 20. маја 1992. постављен на функцију команданта штаба Територијалне Одбране у Сребреници а од 1. јула 1992. и за члана Ратног председништва Сребренице.

Предводио је, тврдили су медији уочи суђења у Хагу, многобројне нападе на више од 50 српских села 1992-1993, у општинама Братунац и Сребреница.

Орић са сарадницима је у јулу 1995, пре него што је војска Републике Српске заузела Сребреницу, евакуисани хеликоптером на подручје под контролом Армије Републике БиХ.

(Танјуг)

СНСД: Хапшење Орића у Швајцарској - још један пораз БиХ

Шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Сташа Кошарац рекао је да је хапшење Насера Орића у Швајцарској још један пораз БиХ зато што правосудне институције БиХ нису процесуирале овог ратног команданта муслиманске војске.

"Постоји низ доказа који доказују улогу Насера Орића и ратне злочине над српским становништвом. Правосудне институције, под политичким притиском бошњачких политичких кругова и странаца, који су у синергији са бошњачком политичком елитом, желе да кроје историју на фалсификату и нису имале снаге да процесуирају Орића", рекао је Кошарац новинарима у Сарајеву.

Према његовом мишљењу, да је Хашки трибунал био непристрасан, Орић би био осуђен у Хагу и данас не би имали тај проблем.

"Ми из Републике Српске имамо јасан став - да се утврди истина о догађајима у Сребреници и око Сребренице. Желимо истину, а данас имамо најмање две истине", напоменуо је Кошарац.

Насер Орић ухапшен је у швајцарском граду Берн по потерници Србије.

Лејла Човић, један од његових адвоката, рекла је да је Орић ухапшен по потерници из 2014. године, која је расписана по налогу Србије.

Према незваничним информацијама, Орић је осумњичен за ратни злочин почињен у Сребреници.

Орића, бившег команданта 28. Дивизије такозване Армије БиХ, Хашки трибунал је 2008. године ослободио кривице за злочин почињен у Сребреници.

(Срна)

Швајцарска: У Берну ухапшен Насер Орић због сумње да је починио ратне злочине над српским становништвом у Сребреници

Некадашњи командант муслиманске војске у Сребреници Насер Орић ухапшен је у Берну, потврђено је РТС-у.

Орић је на тамошњем аеродрому ухапшен због потернице коју су за њим расписале српске власти.

Његов адвокат Васвија Видовић рекла је за сарајевски портал Klix.ba да је сама изненађена хапшењем и да још увек треба да ступи у контакт са својим клијентом.

Интерпол Београд расписао је међународне потернице за ратним заповедницима Сребренице Насером Орићем и Хакијом Мехољићем у фебруару 2014. године због сумње да су починили ратни злочин над српским становништвом у Сребреници 1992. године.

Ратни командант сребреничких Муслимана, коме је због ратног злочина било суђено у Хашком трибуналу где је проглашен невиним, осуђен је у јуну 2009. године у сарајевском општинском суду на две године затвора. Годину дана касније, та одлука је преиначена на четири године условно.

Насер Орић је бивши бошњачки командант кога је Хашки трибунал осудио за ратне злочине по једној тачки оптужнице на две године затвора за индиректну одговорност за смрт седам и мучење 11 српских заробљеника у периоду од 1992. до 1993. године.

Касније, након жалбе на пресуду, Орић је ослобођен и проглашен невиним, што је изазвало велико негодовање у српској јавности која је и прву пресуду сматрала срамно благом.

У процесу против Орића, Апелационо веће у Хагу тада је закључило "да нема сумње да су тешки злочини почињени над Србима у Сребреници у периоду од септембра 1992. до марта 1993. године, али да "доказ да су злочини почињени није довољан за изрицање казне појединцу".

(РТС)

Орић: Нису криви Срби, већ власти БиХ

Поред Орића, међународна потерница је расписана и за ратним начелником Полицијске станице у Сребреници Хакојом Мехољићем и још тројицом Бошњака. Орић тврди да то „не може бити случајно“ и да за то нису, како је казао, „криви Срби, србијански лобији и службе“, већ власти БиХ.

Насер Орић, који је пред Судом у Хагу правоснажно ослобођен одговорности за злочине над Србима, по расписивању потернице изјавио је да ће га Србија и РС прогањати док је жив.

Подсећамо, 2008. године Хашки трибунал је правоснажно ослободио ратног заповедника муслиманских снага у Сребреници Насера Орића кривице за неспречавање злочина над Србима 1992. и 1993. године.

(Спутњик)


http://www.nspm.rs/hronika/svajcarska-u-bernu-uhapsen-naser-oric-po-zbog-sumnje-da-je-pocinio-ratne-zlocine-nad-srpskim-stanovnistvom-u-srebrenici.html




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >