Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

За злочине у Зеници и Завидовићима био заинтересован и Хаг Штампај Пошаљи
Понедељак, 30 март 2015
28.03.2015 15:02 | Срна

Зеница - За злочине почињене над Србима и Хрватима током протеклог рата на подручју Зенице, у вријеме када је начелник Центра служби безбједности био Шефик Џаферовић, био је заинтересован и Хашки трибунал, рекао је извор близак правосуђу БиХ у Сарајеву.

Како је рекао Срнин извор посебно је била заинстеросавана некадашња главна тузитељица Карла дел Понте.

Он је навео да је Хашки трибунал 2006. године тражио од федералних власти документацију у вези са кривичним гоњењима, истрагама и пријавама злочина на подручју Зенице и Завидовића, односно у селима Малине и Ливаде, као и логору Каменица.

У одговору из Кантоналног суда и тужилаштва, из октобра 2006. године, који су у посједу Срне, а које су потписали судија Хилмо Ахметовић и тужилац Харис Хаџиселимовић, наведено је да у архиву не постоје предмети или други документи који би упућивали на чињеницу да је извршен пријем кривичних пријава, захтјеване или вођене истраге или судски поступци у вези са убиствима, окрутним поступањем и злостављањем Срба и Хрвата на том подручју.


"У Хашком тужилаштву нису могли да повјерују да нема никакве документације у вези са тим злочинима, мислећи да је у питању нека грешка, па је тадашњи главни тужилац Карла дел Понте затражила да се Тужилаштву доставе одговори на питања - да ли у архивама Вишег јавног тужилаштва у Зеници, Кантоналног тужилаштва или Тужилаштва Зеничко-добојског кантона постоје икакви досјеи или друге врсте докумената које указују на то да је примљена бар једна пријава, проведена истрага или подигнута и једна оптужница у вези са убиством најмање 24 цивила хрватске националности 8. јуна 1993. на подручју засеока Малине/Бикоши, убиством и окрутним поступањем са три ратна заробљеника, припадника Војске Републике Српске, у селу Ливаде или у логору Каменица на подручју општине Завидовићи у периоду од 21. до 23. јула 1995. и убиством и окрутним поступањем са највише 62 ратна заробљеника, припадника Војске Републике Српске и цивила, у селу Кестен или у логору Каменица на подручју општине Завидовићи, почињеним од 11. до 19. септембра 1995", истакао је Срнин извор.

Он је нагласио да је Дел Понтеова изричито навела случајеве села Малине/Бикоши и Ливаде, као и логор Каменица, прецизирајући и број жртава.

Према његовим ријечима, она је затражила и материјале у сврху боље припреме за суђење у предмету против Расима Делића који се односе на кривично гоњење, истраге или пријављене инциденте у вези са злочинима за које се оптужени терети.

У допису, који је у посједу Срне, а који је упућен Канцеларији службеника за везу с Међународним судом из реда хрватског народа 25. јула 2007. године, Дел Понтеова је затражила да се "посебно претраже кривичне пријаве, досјеи о истрагама или другим врстама докумената тужилаштва, или биљешкама у дјеловодницима у вези са кривичним дјелима на која се односе чланови 36, 37, 38, 42, 52, 172 и 177 Кривичног закона СР БиХ и чланови од 140 до 146 Кривичног закона СФРЈ (који су били на снази у вријеме кад су почињени злочини за које се оптужени Расим Делић терети у оптужници)".

Такође, она захтјева да се по завршетку те претраге достави потпун списак предмета у којима су такви злочини пријављени, истражени или кривично гоњени, при чему, тај списак треба да изгледа као табела. Дел Понтеова наводи и како треба да изгледа табела.

У допису је затражено да се, у случају да тражене информације постоје, Тужилаштву доставе појединости из тих досјеа или докумената, међу којима ће бити имена жртава и починилаца, особа које су покренуле кривично гоњење или поднијеле пријаве о тим злочинима, а посебно назнаке о томе да ли су те пријаве поднесене на иницијативу припадника такозване Армије БиХ.

Тужилаштво истиче да се "ове информације траже без обзира на то да ли је и један горе поменути инцидент био правно оквалификован као убиство, ратни злочин или као било које друго кривично дјело које је у релевантном периоду било кажњиво по важећим законима БиХ".

Канцеларија службеника за везу с Међународним судом из редова хрватског народа упутила је 2. августа 2007. године одговор хашком тужиоцу, односно допис Тужилаштва зеничко-добојског кантона, који је потписао главни тужилац Харис Хаџиселимовић, а у којем, како се наводи, поново потврђују да у архиви не постоје предмети или други документи који би упућивали на чињеницу да је извршен пријем кривичних пријава, захтјева за истрагу или да су подизани оптужни акти у вези са наведеним и захтјевима, те да су "сви подаци у цјелости тачни уз незнатан број штампарских грешака".


 http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Za-zlocine-u-Zenici-i-Zavidovicima-bio-zainteresovan-i-Hag/179104.html





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >