Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Почиње ексхумација тијела из јаме Радача Штампај Пошаљи
Субота, 04 април 2015
03.04.2015 16:26 | Горан Маунага

Мостар - Представници Тужилаштва и Института за нестала лица БиХ обишли су јуче јаму Радача код Мостара у којој се, према информацијама удружења несталих, крију посмртни остаци од 200 до 300 лица српске и бошњачке националности убијених током рата, а убрзо би требало да започне и ексхумација.


Саговорник "Гласа Српске" близак Тужилаштву БиХ каже да су прикупили све неопходне информације у вези са овим случајем.

- Тужилаштво је дошло до значајних сазнања. У разговору са свједоцима сазнало се да је велики дио информација у вези са јамом Радача тачан. Ускоро би требало да отпочне ексхумација из те масовне гробнице, која је до сада била заливена бетоном и прекривена смећем како се не би дошло до тијела - рекао је наш саговорник.

Додао је да сви детаљи неће бити познати ни непосредно након откопавања јаме, јер ће требати времена да буде утврђено да ли је било премјештања посмртних остатака и буде обављена ДНК анализа ако у јами буду пронађени посмртни остаци несталих.

- Представници Тужилаштва и Института разговарали су и са представницима Кантоналног тужилаштва Херцеговачко-неретванског кантона, које је првобитно водило тај предмет - каже наш извор, али није могао откривати детаље разговора.

Предсједник Удружења несталих сарајевско-романијске регије Милан Мандић тврди да се у Радачи налазе и тијела Срба убијених током рата у сарајевским насељима Пофалићи, Велешићи, Бућа поток и Бољаков поток. Каже да су та тијела првобитно била закопана изнад сарајевске Мљекаре и да постоје свједоци који могу потврдити да су премјештена у Радачу.

- У Радачи се налазе и тијела Срба убијених у Мостару, Јабланици, Коњицу, Брадини и долини ријеке Неретве и тијела Бошњака из те регије. Ради се о цивилним жртвама - рекао је Мандић.

Он је 2008. године Институту за нестала лица БиХ упутио захтјев за ексхумацију у Радачи, послије чега су из те јаме извађени посмртни остаци четири особе. Послије тог јама је затворена.

- Након тога ту су довезана и бачена тијела сарајевских Срба. На наш захтјев радови су поново отпочели, али је убрзо све престало због лошег времена. Ексхумација никад није настављена - каже Мандић.

"Глас Српске" објавио је да је Тужилаштво БиХ убрзало истрагу злочина почињених током рата у Херцеговини те да је под лупом 15 лица осумњичених за злочине почињене над Србима. Истрага је углавном усмјерена против лица из командних структура Армије РБиХ, ХВО и Територијалне одбране, те неколико особа за које се претпоставља да су директни извршиоци злочина. Према незваничним информацијама, ради се о осумњиченим за убиства Срба, чији су посмртни остаци завршили у јами Радача. Полиција је по наредби Тужилаштва саслушала неколико лица.
Јединствен предмет

Тужилаштво БиХ је у новембру прошле године формирало и покренуло предмет у коме су обједињене све истраге и пријављени злочини на локацијама у околини Мостара.

http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Pocinje-ekshumacija-tijela-iz-jame-Radaca/179614.html




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >