Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Tражи се командна одговорност за „Силос“
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Tражи се командна одговорност за „Силос“ Штампај Пошаљи
Среда, 28 јануар 2015
БРАТУНАЦ, 26. ЈАНУАРА /СРНА/ - Сутра, на Савиндан, навршава се 19 година од затварања злогласног логора "Силос" у Тарчину код Хаџића, када је посљедња група од 44 српска цивила ослобођена из заточеништва у којем су као невине жртве годинама мучени и злостављани.

Логор "Силос" распуштен је након више од два мјесеца од потписивања Дејтонског споразума под притиском међународне јавности и затворен је 27. јануара 1996. године, односно истог датума када и злогласни фашистички логор "Аушвиц" из Другог свјетског рата.

Бивши заточеници овог логора траже да се утврди командна одговорност бошњачких чланова највишег ратног војног и политичког врха БиХ, од којих су неки и сада у органима власти, и да одговарају за злочине.

Предсједник Скупштине Савеза логораша Републике Српске Спасоје Ковачевић указао је на чињеницу да је од затварања логора "Силос" у Тарчину прошло 19 година, али да још нема ниједног предмета о одговорности тадашњег политичког и војног врха РБиХ за злочине почињене над Србима у том, као и у осталим муслиманско-хрватским логорима.

Он је на данашњој конференцији за новинаре поводом годишњице затварања "Силоса" изјавио да су логораши огорчени начином рада Тужилаштва и Суда БиХ, те да ће тражити хитан састанак с представницима Владе Републике Српске и Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и несталих лица с циљем покретања поступка за промјену односа и начина рада ових органа.

"Нисмо задовољни радом Тужилаштва БиХ, које игнорише политичку и командну одговорност за злочине почињене над српским логорашима, као ни радом Суда БиХ у којем се већ четири године води процес против осам лица оптужених за злочине у `Силосу`", рекао је Ковачевић, који је и предсједник Удружења логораша регије Бирач.

Он је оцијенио да је тај процес развучен јер је одређен само један кратак временски термин у току седмице за велики број свједока и материјалних доказа, те да је неизвјесно колико ће то још трајати.

"Истрага о злочинима у `Силосу` почела је 2009. године, али је правда спора за српске логораше. У том злогласном логору убијена су 24 српска цивила, четворо је умрло послије неколико дана од изласка из логора, док је око 100 Срба умрло касније од посљедица најбруталнијих начина мучења", навео је Ковачевић, који је бивши заточеник у "Силосу".

Секретар Удружења логораша регије Бирач Винко Лале навео је да је половина од укупно 526 чланова овог удружења била заточена у логору "Силос".

"`Силос` је затворен истог датума када и `Аушвиц`, злогласни фашистички логор из Другог свјетског рата. У њему су мучени мушкарци од 14 до 90 година, а тортурама је било изложено и 11 жена", рекао је Лале.

Он каже да је више од 100 Срба остало заточено у "Силосу" још два мјесеца након потписивања Дејтонског мировног споразума.

Лале тврди да су Алија Изетбеговић и његови сарадници у више наврата посјећивали "Силос", који је и основан по њиховој препоруци и наредби, и да су знали шта се тамо дешава, али да никада нису ништа предузели да се невини Срби ослободе из тог логора.

"То потврђују и изјаве муслиманских официра и команданата, и Тужилаштво БиХ је дужно да те тврдње уврсти у доказе и покрене поступак командне одговорности појединаца односно `удружене злочиначке групе` за неовлаштено лишавање слободе, мучење, злостваљање и убијање логораша у `Силосу`", истиче Лале.

Бивши командант Првог корпуса такозване Армије БиХ Вахид Каравелић оптужио је чланове ратног Предсједништва и владе такозване Републике БиХ да су искључиви кривци за постојање овог злогласног логора.

Каравелић је пред Судом БиХ, између осталог, рекао да је најуже бошњачко ратно руководство, које су у то вријеме, осим Алије Изетбеговића, чинили актуелни министар спољних послова БиХ Златко Лагумџија, Харис Силајџић, Ејуп Ганић и Нијаз Дураковић, имали контролу над дешавањима у "Силосу".

Једино суђење за "Силос" почело је групи оптужених Бошњака у мају 2012. године. У току је извођење материјалних доказа Тужилаштва, које је претходно саслушало свједоке.

Ни у једном од тих случајева "нема ни налогодаваца, ни извршилаца", иако је у њима убијено много лица српске националности.

Логораши истичу да најновије изјаве и активности потпредсједника Федерације БиХ Мирсада Кебе показују шта се дешавало, али и шта се и даље дешава у Сарајеву и ФБиХ када су у питању српске жртве, те да је неизвјесно да ли ће Тужилаштво БиХ те доказе узети у разматрање или ће их по уобичајеној пракси неки тужилац држати у фиоци и након дужег времена изјавити да нема довољно елемената за подизање оптужнице.

Од домаћих и међународних институција, логораши траже да се коначно преиспита рад Тужилаштва и неодговорни, корумпирани и пристрасни тужиоци санкционишу, а да се предмети ратних злочина почињених над Србима напокон почну процесуирати прије него што поумиру свједоци.

Логораши поручују да никада неће одустати од доказивања истине о њиховим патњама у "Силосу" и да ће још гласније и упорније инсистирати да починиоци свих злочина коначно одговарају.


 http://www.srna.rs/novosti/273840/trazi-se-komandna-odgovornost-za-logor-silos.htm

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >