Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

У Горњој Маочи вије се застава "Исламске државе" Штампај Пошаљи
Четвртак, 05 фебруар 2015
 Застава Исламске државе на кући у Маочи
САРАЈЕВО, 4. ФЕБРУАРА /СРНА/ - У Горњој Маочи истакнута је застава и друга обиљежја "Исламске државе", објавила је вечерас Федерална телевизија.

У Дневнику Федералне телевизије објављене су фотографије из Горње Маоче на којима се види застава и друга обиљежја "Исламске државе".

Горња Маоча, код Сребреника, сједиште је вехабијске заједнице, а становници су скоро деценију под истрагом полицијских и обавјештајних агенција због сумње да су повезани са тероризмом.


СИПА у Горњој Маочи, скинуте заставе ИС
четвртак, 05. феб 2015, 11:35 -> 15:49


На кућама у Горњој Маочи нема више застава ИС, које су се дан раније појавиле, уз остала обележја те терористичке организације. Новинари који су ушли у то село нису затекли истакнуте заставе, објавио је "Дневни аваз". СИПА: Нема заставе ИС у Горњој Маочи, следи наставак истраге.

Аваз преноси и изјаву мештанина Едиса Боснића, припадника селефијске заједнице у Горњој Маочи, који је истакао да заставе ИС које су се дан раније појавиле у том селу нису дело те заједнице, преноси Танјуг.

Објаснио је да су у село дошла "двојица људи са стране" који су на напуштену кућу истакли заставе и да заједница којој он припада нема ништа с тим делом.

Претходно је Тужилаштво БиХ саопштило да припадници више полицијских агенција врше провере у вези са појављивањем застава ИС у Маочи.

Полицијски службеници БиХ у Горњој Маочи нису затекли истакнуте заставе ИС, саопштено је из Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА).

Службеници СИПА, заједно с полицијом Федералног МУП-а и Тузланског кантона, изашли су данас на лице места ради утврђивања свих потребних чињеница на терену у вези с информацијом да је у насељу Горња Маоча истакнута застава ИС, наводи се у саопштењу.

Током предузетих активности на лицу места нису затечене истакнуте заставе Исламске државе, а о резултатима извршених провера обавештено је Тужилаштво БиХ. Како се истиче, СИПА ће у координацији с Тужилаштвом БиХ наставити даље активности на утврђивању свих битних чињеница с циљем расветљавања овог догађаја.

Раније је и портпаролка СИПА Кристина Јозић потврдила да, по налогу Тужилаштва, Државна агенција за истраге и заштиту БиХ предузима одређене активности у Горњој Маочи, након што је на једној кући у том селу примећена застава терористичке групе Исламска држава.

Становници тог места које територијално припада Дистрикту Брчко већ деценију су под истрагом полицијских обавештајних агенција због сумње да су повезани са тероризмом, преноси Танјуг.

За среду је, наиме, пред Судом БиХ требало да почне суђење Хусеину Боснићу, званом Билал, који је често боравио у Горњој Маочи и који је након одласка Нусерта Имамовића у Сирију преузео дужност вође вехабијског покрета у БиХ.

Федерална ТВ јавила је синоћ да је на једној кући у Горњој Маочи, које насељавају искључиво припадници вехабијског покрета, примећена застава терористичке групе Исламска држава, што је у БиХ доведено у везу са почетком суђења селефијском вођи Боснићу.

Осим заставе, на кући и на помоћним објектима истакнута су и друга обележја Исламске државе, пренео је сарајевски портал Кликс.

ФТВ је објавила и видео-запис из Горње Маоче где се види да су уз заставу ИС исписана и друга обележја ове терористичке организације која је згрозила свет окрутним убиствима заробљених страних држављана.

Горња Маоча се, иначе, сматра уточиштем радикалних исламских група, а њени становници су непрестано под истрагом полицијских и обавештајних агенција због сумње да су повезани с тероризмом.

Обележја која, како преносе медији, подсећају на ИС примећена су и на неким другим објектима у овом насељу. Према подацима безбедносних агенција у БиХ, више од 150 босанских муслимана из Горње Маоче ратује у Сирији и Ираку.

У Горњој Маочи пре рата углавном су живели Срби, а после окончања сукоба населили су се ратници из исламских земаља, муџахедини којима су ратне бошњачке власти доделиле држављанство БиХ.

Поштују шеријатске законе


Полиција БиХ је протеклих година извела више рација у Горњој Маочи, где припадници вехабијског покрета живе искључиво поштујући шеријатске законе, а последњи пут се то догодило у склопу истраге о могућим везама Новопазарца Мевлида Јашаревићa, који је новембра 2011. године пуцао на зграду америчке амбасаде у Сарајеву. Полиција је тада запленила велику количину оружја и муниције.

У селу које се налази 200 километара од Београда живи 30-ак вехабијских породица, које су практично поптуно одсечене од света, а њихова деца уче по плану и програму школа у Јордану.

На самом улазу у село даноноћно бди полицијска патрола која легитимише становнике, а новинари који су имали прилику да у њега уђу тврде да на том подручју нема ни сигнала мобилне телефоније.

Радикални исламистички покрет, вехабије, делује у БиХ, Србији, Црној Гори и неколико европских градова, а најопаснијим се сматрају вехабије из Горње Маоче и они, према тврдњама стручњака, представљају највећу претњу за стабилност региона.

Иначе, оснивач вехабизма је Мухамед бин Абдул Вехаб, који је живео у 18. веку и деловао на подручју Саудијске Арабије, Ирана, Ирака, Сирије и Индије.

Проповедао је радикално придржавање ислама, а познаваоци тврде да су управо чланови овог покрета објавили свети верски рат – џихад, с циљем да противнике силом натерају да се придруже вехабизму.

Вехабије се препознају по томе што носе дуге браде и широке панталоне до чланака. Не рукују се са женама, нити је женама вехабија дозвољено да се рукују са мушкарцима.

Познаваоци ислама тврде да на вехабије, које припадају радикалном исламском покрету, не треба гледати као на религијску, већ као на криминалну групу која злоупотребљава религију ради остваривања својих циљева.


http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%BD/1820934/%D0%A1%D0%98%D0%9F%D0%90+%D1%83+%D0%93%D0%BE%D1%80%D1%9A%D0%BE%D1%98+%D0%9C%D0%B0%D0%BE%D1%87%D0%B8%2C+%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D1%83%D1%82%D0%B5+%D0%B7%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B5+%D0%98%D0%A1.html

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >