Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow За тражење Бошњака има пара, а за Србе нема пара
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

За тражење Бошњака има пара, а за Србе нема пара Штампај Пошаљи
Петак, 17 октобар 2014
СРЕБРЕНИЦА, 16. ОКТОБРА /СРНА/ - Стручни тим Института за тражење несталих БиХ већ други пут ове године прекопава терен у селу Јасенова код Сребренице, тражећи посмртне остатке несталих Бошњака који су наводно пренесени из гробнице у Глогови код Братунца.

Члана тима за тражење несталих Садик Селимовић каже да су до сада радили на три локалитета у овом селу и да нису ништа открили.

"Већ четврти дан радимо и прекопавамо четврту локацију. Радићемо док не обавимо детаљну претрагу терена", рекао је Селимовић и додао да радове прате представници Међународне комисије за тражење несталих, која је Институту дала податке да се у Јасенови налазе бошњачки посмртни остаци.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Братунац Радојка Филиповић рекла је Срни да треба радити да се сви нестали пронађу и достојно сахране.

Ипак, Филиповићева пита како има новаца да се више пута копа на различитим мјестима у истом селу и траже посмртни остаци Бошњака који се ту наводно налазе, а за тражење несталих Срба у Институту годинама тврде да нема средстава.


Филиповићева је истакла да су породице несталих Срба незадовољне радом Института БиХ и да категорично траже да се процес тражења врати на ентитетски ниво.

"Из буџета Републике Српске издвајају се велика средства за рад Института који ништа не предузима да се пронађе и ексхумира још 1.678 несталих Срба, стално се правдајући да нема средстава за извођење радова", каже Филиповићева, која је и члан Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Он истиче да још 600 ексхумираних српских посмртних остатака годинама у костурницама чека на идентификацију због опструкције Института, док се бошњачки посмртни остаци одмах шаљу на ДНК анализу, идентификују и сахрањују.

Филиповићева каже да породице несталих Срба наилазе на општу опструкцију и омаловажавање појединих представника Института БиХ, који на тај начин онемогућавају ексхумације и идентификације несталих Срба, а тиме штите и починиоце злочина над Србима од процесуирања и одговорности за почињена недјела.

"Породице несталих Срба желе да се процес тражења врати на ниво ентитета, да пронађу своје нестале и достојно их сахране, а да они који су починили злочине напокон одговарају", поручила је Филиповићева.

Она наглашава да је Републичка организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила анализирала колико Српска издваја за рад Института БиХ и дошла до закључка да су тим средствима могле да буду завршене ексхумације и идентификације, те сахрањено 1.678 несталих Срба, међу којима је и 69 из Братунца и Сребренице.

Филиповићева истиче да породице више не могу толерисати цинизам, омаловажавања, опструкције и тврдње бошњачких чланова Института да нема пара када је ријеч о тражењу посмртних остатака несталих Срба, док се увијек обезбиједи новац за тражење Бошњака и тамо гдје не постоје сазнања да су укопани.

"Те злоупотребе се морају прекинути, јер је за неке чланове Института тражење несталих постало уносан посао и професионално опредјељење", рекла је Филиповићева.


http://www.srna.rs/novosti/247290/za-trazenje-bosnjaka-ima--a-za-srbe-nema-para.htm





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >