Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Држављанин БиХ погинуо у Ираку Штампај Пошаљи
Уторак, 12 август 2014
уторак, 12. авг 2014, 11:21 -> 11:39

Држављанин БиХ Емрах Фојница, оптужен за учествовање у нападу на америчку амбасаду у Сарајеву 2011. године, погинуо је у Ираку, највероватније починивши самоубилачки напад. Стручњаци упозоравају да је могуће да се у будућности такви напади догоде и у БиХ.


Емрах Фојница (23) погинуо је у петак у Ираку, објавио је интернет портал Вијести Умета, близак радикалним исламским групама у БиХ и на Балкану, не наводећи где се то догодило, преноси Танјуг.

Наведено је само да је, по доступним информацијама, Фојница отишао у Ирак "да изведе шехидску операцију и погинуо с прслуком на себи" чиме сугеришу да је, највероватније, починио самоубилачки напад с експлозивним појасом.

Како преноси хрватски портал Индекс, тај радикални исламски сајт објавио је и да је отац Емраха Фојница, када су га обавестили да је он страдао у Ираку, поздравио ту "мученичку" смрт.

Емрах Фојница је познатији јавности по томе што је био оптужен заједно с Мевлидом Јашаревићем за напад на Америчку амбасаду у Сарајеву 2011. године.

Бањалучке Независне новине објавиле су да нико не може прецизно да саопшти колико се БиХ држављана тренутно бори у Ираку, Сирији и на другим страним ратиштима, али се зна да ће они који се врате представљати опасност за БиХ.

Наиме, како тврде безбедносни стручњаци, чак постоји могућност да ће у БиХ, као што то многи чине на ратиштима, покушати да изведу самоубилачке нападе.

"Безбедносне структуре БиХ што више треба да се преусмере на оне који те људе регрутују и испирају им мозак, говоре им да је пожељно да жртвују свој живот и боре се у туђим ратовима", каже новинар Есад Хећимовић, аутор књиге "Гариби - Муџахедини у БиХ 1992 - 1999", који је доживљавао претње од Фојнице.

"Од повратника са ратишта можемо очекивати спремност и на самоубилачке нападе и такву опасност треба схватити озбиљно", сматра Хећимовић.

Њихова мета у БиХ била би, како је нагласио, представништва оних земаља за које сматрају да су непријатељске према исламу, али и припадници других народа и вера, као и Бошњаци који не прихватају њихове идеје.

Да оваква опасност постоји, сматра и Џевад Галијашевић, стручњак за борбу против тероризма, који такође тврди да лица која иду на ратишта у Сирију, Ирак и друге државе, представљају безбедносну претњу за БиХ.

"Процене говоре да више од 300 џихадиста из БиХ ратује у верски мотивисаном рату, већином у Сирији, док их је нешто мање у Ираку, Авганистану... Њихов повратак у БиХ наговештава наставак рата у Сирији", сматра он и оцењује да то није само борба за идеолошке циљеве, већ и за финансијере, новац и утицај у исламском свету.

Да ту опасност не треба потцењивати, сматра и Мехмед Брадарић, члан Заједничке комисије за одбрану и безбедност парламента БиХ.

"Сигурно је да ће оно зло које су тамо чинили наставити. Они се не могу одвојити од тога", казао је Брадарић, који подсећа да БиХ има одређене законске маханизме, који предвиђају кривичне казне за такве људе.

Из Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА) подсећају да је допунама Кривичног закона БиХ прописана одговорност држављана БиХ за противзаконито формирање и придруживање страним паравојним или параполицијским формацијама.

Власти БиХ недавним изменама кривичног закона прогласиле су одлазак на страна ратишта кривичним делом.


http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/Region/1670627/Dr%C5%BEavljanin+BiH+poginuo+u+Iraku+.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >