Хаг, Дероњић негирао исказ кључног сведока |
Среда, 23 јул 2014 | |
уторак, 22. јул 2014, 16:35 -> 16:58
Српски полицајац Ненад Дероњић негирао на суђењу Ратку Младићу у Хагу исказ кључног сведока оптужбе Момира Николића да је, у јулу 1995. године, био присутан када је Младић гестом најавио да ће сви заробљени Муслимани из Сребренице бити убијени. Тадашњи командант Војске Републике Српске, Младић (71) оптужен је за геноцид над око 7.000 сребреничких Муслимана пошто је ВРС, 11. јула 1995. године, заузела ту енклаву која је била под заштитом УН. Капетан Николић (57), у то време официр за безбедност Братуначке бригаде ВРС, пред Трибуналом је 2003. године признао кривицу за прогон Муслимана из Сребренице и осуђен је на 20 година затвора. Сведочио је у корист оптужбе против више оптужених за злочин у Сребреници. Јуна прошле године, Николић је на процесу Младићу описао сусрет с њим 13. јула 1995. године код села Коњевић Поље.
Изјавио је да му је Младић, после обећања заробљеним Муслиманима да ће бити размењени, гестом руком најавио да ће сви они заправо бити побијени.
Као једног од присутних том разговору, Николић је навео Ненада Дероњића. Међутим, Дероњић је негирао да је тог дана био присутан на контролном пунтку у Коњевић Пољу. "Што се тиче Момира Николића, опште је познато у Братунцу да је износио лажи и неистине не само за мене, него и за друге људе... да би себи направио бољи положај и ослободио се нечега за шта је он би оптужен... Сигурно је лаж што је он рекао да је видео", рекао је Дероњић. Сведок је тврдио да је тада службовао у полицијској станици у Сребреници и да није напуштао град. Дероњић је тиме индиректно негирао и тврдњу једног заштићеног сведока из процеса бившем председнику РС Радовану Караџићу, који га је оптужио да је 13. јула 1995. године, на обали реке Јадар, код Коњевић Поља, учествовао у стрељању 15 заробљених Муслимана. У унакрсном испитивању, заступник оптужбе је Дероњићу предочио документа зворничке полиције, према којима је он на службу у Сребреницу био распоређен 21. јула, а до тада је био "у борбеним дејствима". Не оспоравајући аутентичност тих докумената, сведок је, међутим, остао при исказу да је већ од 12. јула радио у полицијској станици у Сребреници, и да следећих девет дана није напуштао тај град. Пејић: Помоћ у болници добијали и Муслимани и Хрвати Младићева одбрана данас је пред судије извела и сведока Милана Пејића који је током рата у БиХ радио у болници на Илиџи. Доктор Пејић је сведочио да је у болници пружана помоћ свима, без обзира на националност, укључујући муслиманске и хрватске борце и цивиле. Описао је и посету Младића болници током које је "обишао рањене... и са свима се руковао, без обзира на националност", а они су га "срдачно поздравили". Пејића ће сутра унакрсно испитивати тужиоци. Оптужница терети Младића и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ који је у седам општина имао размере геноцида; за терор над цивилима у Сарајеву дуготрајним гранатирањем и снајперисањем, и за узимање припадника Унпрофора за таоце, 1992-95. године. http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/135/Hronika/1655026/Hag%2C+Deronji%C4%87+negirao+iskaz+klju%C4%8Dnog+svedoka.html |
< Претходни | Следећи > |
---|