Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Српски меморијал arrow Срамна лицитирања српским жртвама
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Срамна лицитирања српским жртвама Штампај Пошаљи
Четвртак, 21 фебруар 2013
В. ТАЛОВИЋ | 20. фебруар 2013. 20:58 

Подигнимо споменик свим страдалницима усташког геноцида, од Јасеновца до "Олује" (8).

Иванишевић: Једино од Срба траже спискове жртава. Павловић: Меморијал треба да одржава сећање на злочин


 logo-novosti.gif
СПОМЕНИК жртвама геноцида потребан нам је као хлеб, насушни. Они који негирају српска страдања траже од нас спискове жртава и то једино од нас Срба и једино за Јасеновац. А, не усуђују се да те спискове траже од Руса, Пољака, Јевреја, каже за "Новости" Миливоје Иванишевић, директор Института за истраживање српских страдања у 20. веку.

- Трагедија наших предака била је у томе изгледа што нису могли своје убице да убеде да упишу имена оних које убијају - каже са иронијом Иванишевић. - Данас потомци тих некадашњих убица траже од нас доказе које ми нормално немамо. Зато је дошло до срамотних лицитирања о броју убијених Срба у свим ратовима 20. века и у свим логорима у којима су били затворени и убијани.


Распад Југославије оживео је сва та сећања и поново смо суочени са истом невољом. Срби су, тврди Иванишевић, нестали с КиМ, Хрватске, Словеније, а нестају помало и из Црне Горе. По аустроугарском попису из 1910. године, у Босни и Херцеговини било је 230.000 православних више од муслимана, а по попису из 1991. муслимани су били бројнији за 520.000 у односу на нас Србе.

- Наши демографски губици само у Босни и Херцеговини су 1,5 милиона људи - каже Иванишевић. - Има ли страшније српске казне?

Подршка акцији "Вечерњих новости", коју је иницирао наш прослављени шаховски велемајстор Александар Матановић, стиже из свих крајева земље и расејања. Широм Немачке организују се скупови подршке са апелом да се "у име невиних жртава подигне српски Јад Вашам". Уз нас су и Субнор, Савез антифашиста Србије, Сабор дијаспоре и Фонд дијаспоре за матицу, Београдски форум, Удружење Крајишника... Храбре нас потомци жртава и сведоци трагедија кроз које је током читавог протеклог века пролазио наш народ. Уз нас су и стручњаци, првенствено историчари, спремни да помогну.

- Историчари могу да помогну у научном утемељењу и објашњењу контекста времена и догађаја на простору НДХ 1941-45. Такође, и у публиковању још увек необјављене грађе о НДХ - каже директор Института за савремену историју Момчило Павловић.

Споменик је, тврди он, требало да буде подигнут у првим годинама после Другог светског рата. Кад то тада није урађено зарад нивелације и у страдањима и у борби, што чињенично није било тачно, али је политички било корисно, онда и данас није касно.

- Споменик је мала слика страдања - каже Павловић. - Можда би било боље да то буде меморијал, каквих је пуно у свету. Он треба да меморише, одржава сећања на све ужасе и бестијалности усташког режима. Ни споменик, ни меморијал не могу, међутим, да разреше све контроверзе и политизацију страдања Срба у НДХ.



ЈАМА ПРИБИЛОВЦИ


ПОТРЕСНЕ слике вађења костију из забетониране јаме Прибиловци, прогањале су историчара и књижевника Божидара Кљајевића, који је о томе написао:

"Сиђоше планинари из Никшића, Билећа, Гацка и Требиња, да ваде своје рођаке из злослутне јаме, чије кости овде у овој тами, проведоше 47 година. Чудна је земља Херцеговина, један народ у три вере, ако једно другима нису рођаци, а оно су кумови или пријатељи, али је ту на овој земљи неко посадио ђавоље семе и људи се поклаше. Једни кољу, други се свете и убијају, трећи туку маљевима и пале, и од ове лепе некада свете земље направише пакао!"



Антун Милетић, историчар: ЕНЦИКЛОПЕДИЈА МРТВИХ


ПОДИЗАЊЕ споменика наш је дуг према свим невиним страдалницима. Само сам ја избројао 146.401 жртву геноцида у усташким логорима смрти. А број који и Хрвати помињу је 600.000 страдалника Холокауста и ратног злочина почињеног над противницима нацистичког режима, успостављеног у НДХ током Другог светског рата.

То није коначни биланс усмрћених у Јасеновцу, јер је његов циљ био да што прецизније установи имена и недвосмислено утврди доњу границу броја мученика страдалих у овом логору. Не треба сумњати да ће даља истраживања овог монструозног биланса смрти значити и знатно померање те границе навише.



Јово Вукелић, "Службени гласник": У ЗЛОЧИНУ И ФРАТРИ


ПОДРЖАВАМ акцију "Новости" зато што је до сада било много покушаја да се негира тај злочин. У злочину над Србима учествовали су и свештеници Католичке цркве, а не само усташке јединице Анте Павелића.

Али Католичка црква до данас не признаје тај злочин. Било би, сматрам, неопходно да то ураде, ако желе добре односе са Србијом и Србима. Очекујем да акцију подржи надлежно Министарство културе и да се о њему што пре изјасни Влада Србије. Иза акције подизања споменика жртвама геноцида мора да стоји држава Србија.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:420754-Sramna-licitiranja-srpskim-zrtvama




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >