Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Суђење arrow Кецмановић: У БиХ није било геноцида
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Кецмановић: У БиХ није било геноцида Штампај Пошаљи
Понедељак, 14 јул 2014
Хаг | 14.07.2014 | Sense

Мада је у ранијим приликама Ненад Кецмановић изјављивао да су у БиХ почињени бројни злочини, укључујући и геноцид, сада - као сведок одбране Ратка Младића - каже да је помињање термина "геноцид" његов "пропуст" јер "ниједан босанско-херцеговачки народ није ишао на уништење другог" као што су то, рецимо, радили нацисти са Јеврејима

Иако је у петак најављено да ће сведок Ненад Кецмановић из приватних разлога морати да се врати у Београд и исказ у одбрану Ратка Младића оконча крајем августа, он се предомислио и јутрос ипак дошао у судницу. Обављено је двочасовно додатно испитивање у којем је бранилац Бранко Лукић настојао да "рехабилитује" свог сведока и пружи му прилику да коригује делове исказа за које сматра да не иду у прилог оптуженом.

Кецмановић је у експертском извештају за предмет "Квочка и други" написао да је, док је боравио у Сарајеву до 6. јула 1992. године, имао утисак да се град насумице гранатира са српских положаја, а у прошлонедељном унакрсном испитивању је нагласио да се радило "само о утиску". Данас је, међутим, допунио исказ, наводећи да су у близини његовог стана у сарајевском насељу Циглане гађана два војна циља – команда Првог корпуса Армије БиХ и артиљеријско оруђе скривано у тунелу – сугеришући тако да је "утисак" о насумичном гранатирању био погрешан.

У истом експертском извештају сведок је речи Радована Караџића на заседању парламента БиХ из октобра 1991. године да би рат могао одвести "БиХ у пакао, а муслимански народ можда у нестанак" назвао "шокантном изјавом", а прошле недеље се исправио и рекао да се радило о "упозорењу", додуше "шокантном упозорењу". Указујући да је Караџић био склон "упозорењима", бранилац је предочио још један део његовог скупштинског наступа у којем политичке опоненте пита "како ће спречити да свако свакога убије у БиХ" и каже да неће престати да се јавља за реч све док се са дневног реда не скине питање осамостаљења БиХ. Кецмановић се сложио да се и у тој ситуацији радило о "упозорењу" лидера босанских Срба.

Сведок је у прошлонедељном унакрсном испитивању суочен са наводима свог експертског извештаја у предмету "Квочка", записницима његових обраћања у својству члана Председништва БиХ на самом почетку рата и каснијим интервјуима београдским медијима у којима је наводио да је српска страна протеривала и затварала босанске Муслимане, као и да се етнички састав БиХ у потпуности трансформисао "насиљем, ратом и геноцидом", што је прошле недеље донекле потврдио. Данас, међутим, каже да се етничка слика мењала зато што су људи сами желели да напусте БиХ због страха од рата и бриге за безбедност својих породица.

Нагласио је, такође, да је помињање речи "геноцид" његов "пропуст", јер сматра да злочина таквих размера у БиХ није било. Професор Кецмановић објашњава да се до скоро геноцидом називало систематско уништавање једног народа, као што су то радили нацисти са Јеврејима, чега, по њему, у БиХ није било јер "ниједан народ није ишао на уништење другог".

Након Кецмановића, одбрана је на клупу за сведоке извела Милорада Шеховца, ратног команданта Друге сарајевске бригаде војске босанских Срба.


http://www.sense-agency.com/tribunal_%28mksj%29/kecmanovic-quotu-bih-nije-bilo-genocidaquot.25.html?cat_id=1&news_id=16002



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >