Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ријечанка осумњичена за ратне злочине Штампај Пошаљи
Петак, 18 март 2011
Азра се скривала као радник у старачком дому
Даворин Томић | 19. 03. 2011. - 00:02h

Хапшење Азре Башић - Фото: АП
Бањалука -- Азра Башић (51), која је због злочина над Србима у Дервенти током 1992. године у уторак ухапшена у САД, последњих година живела је у малом месту Стентон под лажним именом Изабела Башић, потврдиле су њене комшије, али и истражиоци који су водили овај случај.

Башићева се у четвртак појавила пред федералним судијом Робертом Е. Вјером у граду Лексингтону, који је за 1. април одредио одржавање статусне конференције. На том рочишту суд би требало да донесе одлуку да ли ће бити одржано и саслушање ради екстрадиције. Истовремено, суд је одредио Патрика Наша за правног заступника Башићеве, који је током саслушања рекао да жели да размотри могућност давања кауције за његову брањеницу.

Према писању америчких медија, Башићева је пред судом објавила неколико детаља о њеном боравку у Кентакију, наводећи да је око две године била запослена у фабрици „Нестле“, те да је пријатељи и колеге познају по имену Изабела. Заједно са Азром, како сазнајемо, ухапшен је и Теодор Ломан (63), који је пријављен на истој адреси као и Башићева. Он је ухапшен као осуђивани робијаш који је у тренутку хапшења поседовао наоружање. Према писању локалних америчких новина, полицајци који су дошли да ухапсе Башићеву у кући где је она живела нашли су Ломана, али и неколико пиштоља и пушака, па је бивши робијаш такође ухапшен.
Азрине комшије из Стентона, где је Ријечанка живела последње две година, испричале су после хапшења да је „Изабела“ била пристојна особа, која их је увек уљудно поздрављала, па их је вест о хапшењу затекла.

Ипак, они су навели да је Стентон мало место где свако гледа свој посао и да „уколико је Башићева тражила место где ће се сакрити од своје прошлости, то био прави избор“. Комшије додају да је Азра, паралелно са послом у фабрици, радила и у локалном старачком дому, а једна од старица коју је Башићева неговала тврди да се „Изабела“ била изузетно љупка и драга особа.

Ипак, тако не мисле у логорашким удружењима широм РС, из којих су и јуче стизале реакције на хапшење у Америци.

Председник Удружења за тражење заробљених бораца и несталих цивила из Брода Марко Грабовац рекао је да је тужилаштво направило пропуст у кривичној пријави против Азре Башић јер јој на терет нису стављени злочини почињени у логору на стадиону „Полет“ у Броду 1992. године.

- Кроз овај логор прошло је више од 300 Срба из више општина РС, од којих је већина била физички малтретирана и убијена, а чији се посмртни остаци данас налазе у масовним гробницама или су делимично ексхумирани - рекао је Грабовац.

Он је рекао да је пре хапшења Башићеве у САД тужилаштво БиХ требало да процесуира Индиру Врбљанац-Камерић, која је одговорна за бројне злочине почињене над Србима током протеклог рата у Броду и другим местима у Посавини, а која је била надређена Башићевој.

Са овим ставом слаже се и председник Савеза логораша РС Бранислав Дукић, који је јуче апеловао на тужилаштво и суд БиХ да, поред Азре Башић, процесуирају и Индиру Врбљанац-Камерић.

“Башићева мора бити изручена властима БиХ, а Индира Врбљанац-Камерић приведена правосуђу БиХ да би се коначно суочиле са правдом и одговарале за злодела која су починила Србима у Посавини 1992. године“, поручио је Дукић.

Подсетимо, у документима која су предата властима САД наведени су затрашујући детаљи о мучењима и убиствима за које се сумњичи Башићева, која је тада била припадник 108. ријечке бригаде ЗНГ.

Састанак са амбасадором


Случајно или не, суд и тужилаштво БиХ јуче је посетио амерички амбасадор за питања ратних злочина Стивен Рап, који се састао са председницом суда БиХ Меџидом Кресо и главним тужиоцем БиХ Милорадом Барашином. Како је саопштено, током састанка се разговарало о раду ових правосудних институција, о изазовима и потешкоћама са којима се сусреће у свакодневном функционисању. Ипак, нико није желео рећи да ли се на састанцима разговарало о предмету „Башић“.

 Адвокат: Башићева ће се борити против изручења


 Азра Башић настојаће на суду да спречи изручење властима БиХ, које су за њом преко Интерпола издале потерницу, изјавио је данас њен бранилац Патрик Неш.
"Успротивићемо се изручењу", изјавио је Неш Танjугу.
Према његовим речима, следеће појављивање пред судом биће 1. априла, за када је заказана статусна конференција, а тек након тога требало би да се одржи екстрадициони претрес.
Неш, кога је за браниоца одредио суд, сада није могао више да говори о плановима одбране, док се у потпуности не упозна са случајем и док са њима не упозна суд. Судска документација о Башићевој коју је доставила БиХ има чак 2.000 страна. Неш је рекао и да планира да од суда тражи да Башићеву пусти на слободу уз кауцију, али није мога да прецизира да ли ће то учинити до 1.априла.

 Извор: 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >