Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

"Индира Врбљанац већи крвник од Азре" Штампај Пошаљи
Субота, 19 март 2011
19. 03. 2011. 00:10h | Срна
 
 Индира Врбљанац-Камерић (лево) и фотографија стадиона претвореног у мучилиште (десно)
 Индира Врбљанац-
Камерић (лево) и
фотографија
стадиона претвореног
у мучилиште (десно)
Тужилаштво БиХ треба да под хитно процесуира случај против ратне управнице женског логора у Босанском броду Индире Врбљанац-Камерић због малтретирања и навођења на силовање стотина српских затвореница, као и да на терет Азри Башић стави и злочине почињени над Србима у логору на стадиону "Полет" 1992. године, тврди председник Удружења за тражење заробљених бораца и несталих цивила из Брода Марко Грабовац.

 Он сматра да је Тужилаштво БиХ, пре хапшења Башићеве у САД, требало да процесуира Индиру Врбљанац-Камерић, која је одговорна за бројне злочине почињене над Србима током протеклог рата у Броду и другим местима у Посавини, а која је Башићевој била надређена.
 
 

Такође, тврди Грабовац, тужилаштво је направило пропуст у кривичној пријави против Азре Башић јер јој на терет нису стављени злочини почињени над Србима у логору на стадиону "Полет" у Броду 1992. године.

"Кроз овај логор прошло је више од 300 Срба из више општина Републике Спске од којих је већина физички била малтретирана и убијена, а чији се посмртни остаци данас налазе у масовним гробницама или су делимично ексхумирани", рекао је Грабовац.
 
Он је подсетио да је Удружење логораша из Брода тужбени захтев и документацију о ратним злочинима почињеним над Србима у Броду доставило Хашком трибуналу 2002. године, а 2008. године Тужилаштву БиХ, али да нажалост нико до сада није процесуиран за те злочине.

Америчке власти ухапсиле су 15. марта у држави Кентаки Азру Башић, припадницу бригаде Хрватске војске, оптужену за мучење и убиства Срба у логорима у Дервенти од априла до јуна 1992. године.

Кроз хрватске логоре у Босанском Броду током рата прошло више од 2.000 логораша, а команда ХВО организовала је подвођења и силовања Српкиња у том граду.

За злочине над бродским Србима до сада подигнута оптужница само против управника женског логора Индире Врбљанац-Камерић, али је она упркос бројним доказима о злочинима које је починила пуштена да се брани са слободе.
 
 
Сведокиња: Тукли ме бомбом и боли ножевима

Индира Врбљанац-Камерић била је ратна управница женског логора у Броду, у којем је неколико стотина Српкиња силовано и злостављано. Она је 2007. године радила као судија у Тузланском кантону, а две године касније запослила се у Пореској управи у Тузли.

Индира Врбљанац-Камерић била је најгори злотвор од свих мучитеља у женском логору у Броду, где су ме силовали, секли по рукама, забадали ми нож у главу и ударали бомбом док ми нису избили све зубе, испричала је логорашица Мара Ивановић-Шили (73).

Мара Ивановић-Шили (73), која је преживела голготу у хрватским логорима у Босанском Броду и Орашју током 1992. године, тврди да је Индира Врбљанац-Камерић била на челу ратних злочинаца који су злостављали, тукли и убијали затворенике.

"Од свих тих зликоваца, Индира је била најокрутнија. Тукла нас је чим је стигла! Никада нећу заборавити њену дрвену палицу умрљану српском крвљу! Уживала је да штиклама гази по затвореницима“, испричала је Мара, која је прва два месеца заточеништва провела у ћелији у складишту робне куће у Босанском Броду, где су, како каже, злочинци долазили један за другим и иживљавали се над њом!

"Секли су ме по рукама! Нож су ми забадали у главу! Бомбом су ме ударали по устима и избили ми све зубе! Из њих је избијала мржња према свему што је српско!“, сведочи Мара.

Она истиче да је Индира Врбљанац-Камерић била командант женског затвора и лично одређивала жене које су усташама одвођене на силовање.

Према њеном сведочењу, у логору у Орашју „усташе су пред нашим очима заклале 13 српских војника! Када су их однели, натерали су нас да купимо проливену крв! Повраћала сам и купила крв! Та стравична слика често ме пробуди! „.




Извор:
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >