Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Претресно веће одбацило захтев Младића за ослобађање
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Претресно веће одбацило захтев Младића за ослобађање Штампај Пошаљи
Среда, 16 април 2014
Танјуг | 15. април 2014.
ХАГ - Претресно веће Хашког трибунала одбацило је данас у потпуности захтев бившег команданта главног штаба Војске Републике Српске Ратка Младића за ослобађање од кривице у вези са геноцидом и више појединачних злочина и закључило да Младић треба да одговара по свим тачкама оптужнице.

Претресно веће је данас одбацило све аргументе Младићеве одбране за ослобађање од кривице по обема тачкама оптужнице везаним за геноцид и по оптужбама везаним за неке појединачне злочине у одређеним тачкама оптужнице.

Веће је, такође, одбацило аргументе Младићеве одбране да треба одбацити командну одговорност оптуженог за злочине које су починиле групе које нису биле у саставу ВРС.


У образложењу одлуке, Претресно веће је оценило да правило 98 бис треба разматрати у вези са тачкама у целини, а не са оптужбама у оквиру тих тачака, те стога није разматрало захтеве одбране везане за појединачне инциденте у појединим тачкама.

Веће је закључило да оптужени треба да одговара за све тачке оптужнице, пошто по правилу 98 бис треба проценити да ли постоје докази који могу да поткрепе осуђујућу пресуду по свакој тачки оптужнице, без обзира на то да ли је одбрана експлицитно оспорила све тачке, наводи се у саопштењу Хашког трибунала.

У вези са тачкама 1 и 2, Веће је закључило да постоје докази о геноцидним делима који су изведени у 15 општина Босне и Херцеговине укључујући Сребреницу и да докази пружају информације о геноцидним намерама починитеља.

Веће је, на основу доказа, закључило да је у периоду који обухвата оптужница постојао удружени злочиначки подухват у којем су учествовали чланови политичког руководства босанских Срба и главног штаба ВРС, укључујући оптуженог Младића и бившег председника Републике Српске Радована Караџића.

Према мишљењу Већа, постоје докази да је оптужени значајно допринео спровођењу здруженог злочиначког подухвата.

Циљ је био да се босански муслимани и Хрвати трајно уклоне са територија БиХ на које су Срби полагали право, а оптужени Младић је, као командант главног штаба ВРС, спровео одређене мере у циљу остварења такозваних "стратешких циљева", рекао је председавајући судија Алфонс Ори.

Претресно веће се, у образлагању одлуке, данас позвало, осим на исказе сведока, и на садржај претретних Младићевих разговора који говоре о његовом "стању духа".

У свом захтеву поднетом у складу са правилом 98бис, Младићева одбрана је 17. марта, усмено изневши своје аргументе, затражила од Претресног већа да одбаци две тачке оптужнице за геноцид, као и више тачака везаних за инциденте и одговорности из оптужнице.

Тужилаштво је потом, 18. марта, затражило да Претресно веће одбаци тај захтев.

Правило 98бис предвиђа могућност да оптужени, након доказног поступка Хашког тужилаштва, затражи ослобађање по неким или свим тачкама оптужнице за које, према мишљењу одбране, оптужба није изнела доказе који би могли довести до осудхујуће пресуде.

Младић (72), бивши командант Главног штаба ВРС, оптужен је пред Трибуналом у Хагу за геноцид и бројне друге злочине почињене над босанским Муслиманима, босанским Хрватима и другим несрпским цивилима у Босни и Херцеговини од маја 1992. до краја 1995. године.

Првобитна оптужница против Младића подигнута је 25. јула 1995. године.

Након што је у бекству провео скоро 16 година, ухапшен је 26. маја 2011, а пребачен у Хаг пет дана касније.

Приликом првог појављивања пред судом изјаснио се да није крив ни по једној тачки оптужнице.

Суђење је почело 16. маја 2012, а тужилаштво је завршило извођење својих доказа 26. фебруара 2014.

Одбрана Ратка Младића отпочеће 13. маја изношење доказа пред Хашким трибуналом.

Председавајући Судског већа, судија Алфонс Ори, наложио је крајем фебруара Младићевој одбрани да до 28. априла поднесе списак сведока и доказа.


http://novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:487481-Pretresno-vece-odbacilo-zahtev-Mladica-za-oslobadjanje


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >