Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Иран "окупирао" Босну
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Иран "окупирао" Босну Штампај Пошаљи
Среда, 23 април 2014
23. 04. 2014. 06:32h | Ђ. Баровић - Вести
Бројна поверљива документа америчке администрације обелодањена крајем прошле недеље на сајту Клинтонове библиотеке потврдила су откриће "Вести" о значајној умешаности Ирана током и после рата у Босни.

Клинтон је дао "зелено светло" Алији Изетбеговићу

Да подсетимо, у серијалу који је наш лист августа прошле године објавио на основу тајних извештаја обавештајне службе БиХ, обелодањени су фрапантни подаци о повезаности низа муслиманских политичара са Иранском обавештајном службом. Та прича је сада званично потврђена, али и појашњено да су управо САД увукле Иран у рат у Босни.

Наиме, из обелодањених података на сајту Клинтонове библиотеке стоји да је његова  администрација стално водила "рат" са Конгресом, који је инсистирао на укидању ембарга на оружје Бошњацима, како би се постигла војна равнотежа на терену.


Клинтон је одбијао ту могућност из страха да би се Европљани повукли из УН снага у БиХ, што би, како се страховало, довело до слања америчких војника у БиХ. Стога је Клинтон одлучио да помири Бошњаке и Хрвате и преко Хрватске шаље тајне пошиљке оружја, великим делом из Ирана. То је, међутим, како се види из бројних докумената, поспешило ширење иранских утицаја на БиХ, због чега је Клинтон био под ударом и опозиције у Конгресу и америчких медија.

Џевад Галијашевић, члан Експертског тима југоисточне Европе за борбу против тероризма и организованог криминала каже за "Вести" да се САД заправо никада нису одрекли "услуга" Иранске обавештајне службе на подручју Балкана, јер, како тврди, на тај начин и даље праве баланс у односу на утицај обавештајних служби Турске, али и Русије.

- Иран је и довео Алијy Изетбеговића на власт, а он је од 1970. био у спрези са Иранском обавештајном службом којој је служио као "веза" са Исламском браћом. За Америку је рат у БиХ био идеална прилика не само да учврсте свој утицај, већ и направе баланс између обавештајних служби муслиманских земаља - тврди Галијашевић и додаје да САД ни данас немају озбиљну жељу да потисну утицај Ирана у Босни.

-Па Техеран и данас у БиХ има најмање 700 оперативаца, а до сада је само тројица дипломата протерано. Да ли ико озбиљан верује да су САД толико "необавештене" или нису у стању да то ефикасно спрече - закључе овај експерт.

Документа

У документу 2006-1008-F објављеном на сајту Клинтонове библиотеке наведени су бројни медијски чланци који су критиковали увлачење Иранаца на Балкан.

У чланку од 17. маја 1996. Investor Business Daily извештава да је Клинтонова одлука о дозвољавању иранских испорука оружја упркос међународног ембарга "ужасна политика".

"Председник је био одлучан у намери да јавност не сазна за зелено светло које је дао тој терористичкој држави да дотура оружје муслиманима у БиХ и да тако потпадну под ирански утицај", наведено је у том чланку.

Наивност Београда

Џевад Галијашевић каже да је званичан Београд превише наиван у размишљању да је могуће сарађивати са Изетбеговићевим сином Бакиром.
- Бакирове везе са Иранском обавештајном службом и фундаменталистичким циљевима су више него јасне. Турска покушава да "каналише" његове ставове, али то успева само делимично и углавном по верским питањима - закључује Галијашевић.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/398181/Iran-okupirao-Bosnu-


 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >