Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Младић гасио свећице са Радованом
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Младић гасио свећице са Радованом Штампај Пошаљи
Петак, 14 март 2014
Хаг 12. 03. 2014 | Прес РС
Бивши командант Војске Републике Српске у хашкој ћелији прославио 71. рођендан

Срећан рођендан, Генерале, Бањалука, март 2014.
 Бањалука, март 2014.
Ратко Младић, бивши командант Војске Републике Српске, пре четири дана иза зидина хашког казамата прославио је 71. рођендан! Друштво су му правили саборци из рата и први председник Српске Радован Караџић!

Како сазнајемо, Младић је рођендан обележио скромно, али у свечарској атмосфери, за коју су се побринули његови саборци који са њим деле судбину иза решетака притвора у Шевенингену.

За разлику од претходних година, овај пут се на прослави Младићевог рођендана појавио и сам Караџић, али и генерали Здравко Толимир, Радивоје Милетић, Стојан Жупљанин и многи други. На прослави, како су нам открили Младићеви браниоци, није било бошњачких и хрватских затвореника.

Стигла и супруга

Младићев бранилац Милош Шаљић каже да је рођенданској прослави присуствовала и Младићева супруга Босиљка која је специјално за ову прилику допутовала из Београда. Он препричава да је прослава била скромна, али и весела, на шта је утицало и то што се нарушено здравље генерала Младића у последње време колико-толико устабилило, па је и он сам био у знатно бољем расположењу него што је то био случај последњих месеци.

Нема сукоба

За многе, Караџићев долазак на Младићев рођендан доказ је да ипак не постоји сукоб између њих двојице упркос томе што се такав закључак могао наметнути после генераловог одбијања да да исказ као Караџићев сведок одбране. Караџић је, подсетимо, инсистирао да Младић сведочи у његову корист, али је Младићев правни тим то одбијао позивајући се на његово нарушено здравље. Иако је судско веће наложило сведочење, Младић није одговорио ни на једно Караџићево питање, него је упорно понављао да задржава право да не сведочи.

- Већ је уобичајано да сви хашки притвореници обележавају рођендане и да на те прославе долази велики број притвореника. Овај пут, код Младића су били и Радован, Толимир, Милетић и још неки. Колико сам успео да чујем, било је доста весело - прича Шаљић.

Овај пут, Младић је одлучио да рођендан обележи 8. марта, упркос томе што је, по службеној биографији, рођен 12. марта 1942. године у селу Божиновићи код Калиновика. Међутим, шеф његовог правног тима Бранко Лукић каже да су ти подаци потпуно погрешни. Он објашњава да је недвосмислено утврђено да је Младић заправо годину млађи јер је, по новим подацима, рођен 8. марта 1943. године. По томе, он има 71, а не 72 године, како стоји у званичним документима.

Конфузија је, препричава Лукић, настала када је један комшија Младића из Божиновића малог Ратка у матичним књигама уписао као годину старијег како би његов син имао друштво кад пође у школу.

Погрешан датум

- У оно доба, деца су махом уписивана годинама после рођења, а тако је било и у његовом случају. Тај комшија је страховао да ће му дете, које је било годину старије од Ратка, бити усамљено кад пође у школу која је била доста удаљена, па га је намерно уписао у матичне књиге као годину старијег, користећи и нетачан датум, како би од њих двојице "направио" вршњаке. Али, Раткова мајка је увек говорила да је рођен на "чисти понедељак", односно први дан Васкршњег поста. На основу тих прича, накнадно смо утврдили да је то 8, а не 12. март, и то пуну годину касније у односу на званичан датум. Међутим, у свим документима је остао уписан погрешан датум - открио нам је Лукић.

Пре две године, Младић је рођендан обележио тако што је уписао курс енглеског језика који се организује за хашке притворенике. Ипак, у међувремену је дигао руке од тога, на шта је највише утицало погоршање његовог здравља, што и није неко чудо с обзиром на последице можданих удара које је доживео током 16-годишњег скривања. Његови сарадници кажу да боравак иза хашких зидина у последње време прекраћује читањем руских класика, поготово дела Лава Толстоја.

http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/story/56927/Mladi%C4%87+gasio+sve%C4%87ice+sa+Radovanom!.html


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >