Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

"Шура" водила све активности током рата Штампај Пошаљи
Петак, 14 март 2014
14. 03. 2014. СРНА
Све политичке, полицијске и војне активности у протеклом рату водило је тијело звано "Шура", као параполитичка организација, на челу са Алијом Изетбеговићем, изјавио је некадашњи начелник сектора Службе државне безбједности Мунир Алибабић, свједок Тужилаштва БиХ на суђењу за злочине над српским цивилима у логору "Силос".

Душко Томић, бранилац оптуженог у овом предмету Нермина Калембера, рекао је Срни да је некадашњи начелник Центра служби безбједности Сарајево Мунир Алибабић први пут изнио једну од веома чуваних тајни, што је "фрапирало све у судници".

Према Томићевим ријечима, Алибабић је навео да је на челу "Шуре" био Алија Изетбеговић, а чинили су је и Ејуп Ганић, Едхем Бичакчић, Бакир Алиспахић и Фикрет Муслимовић.

Томић је објаснио да је "Шура" вјерска организација која је доносила одлуке изван Предсједништва и Владе, а касније их наметала као да су то њихове одлуке.

Алибабић је потврдио да је, преко тадашњих министара, "Шура" имала утицај на полицију и војску.

"Он је испричао како га је једне прилике 1993. године Ганић позвао да би му рекао да је став `Шуре` да би на мјесто начелника полиције требало да врати лице које је смијенио. Пошто се Алибабић са тим није сагласио, рекао је да је то био почетак његовог краја, јер је убрзо смијењен", каже Томић.

Алибабић је рекао да је знао за затворенике у "Силосу", али да му је речено да се не би требао мијешати у то, преноси Бирн.

Испричао је да је у љето 1992. године добио прве информације о затварању српских цивила у "Силосу", након чега је на то подручје послао инспектора.

"Он је тамо отишао и сјећам се да ми је рекао да је затворена већа група, да су смјештени у неусловне просторије, али та сазнања није могао јасније провјерити јер му стражарска служба није дозволила улазак", рекао је Алибабић.

Он је додао да је о томе обавијестио свог надређеног, који му је рекао да се не би требао "мијешати у те ствари, јер је ту ријеч о војно-политичком питању".

Свједок је рекао и да је имао информације да се затвореници одводе на копање ровова, те да је једном приликом био на састанку са српском делегацијом која је хтјела о томе говорити, али да су људи са којима је он дошао рекли да не могу разговарати о томе.

"Речено ми је да о том питању не знам довољно и да се тај проблем мора изнијети координационом тиму", испричао је свједок, појаснивши да је тада постојао орган који су чинили предсједник Предсједништва БиХ, припадници полиције и владајуће странке и да је тај орган имао свој координациони тим за безбједност.

Алибабић је навео да је то вијеће правило договоре које су сви морали поштовати, као и да су знали све о "Силосу".

За злочине почињене у логору "Силос", касарни "Крупа" и Основној школи "9. мај" суди се Мустафи Ђелиловићу, Фадилу Човићу, Мирсаду Шабићу, Незиру Казићу, Бећиру Хујићу, Халиду Човићу, Шерифу Мешановићу и Нермину Калемберу.

Суђење ће бити настављено 27. марта.

http://www.jadovno.com/novosti-pregled/items/sura-vodila-sve-aktivnosti-tokom-rata.html




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >