Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Прекинуто испитивање војног вјештака о злочину у Сјековцу Штампај Пошаљи
Среда, 22 јануар 2014
САРАЈЕВО, 22. ЈАНУАРА /СРНА/ - На суђењу Земиру Ковачевићу, оптуженом за ратне злочине над српским цивилима у селу Сијековац, Судско вијеће прекинуло је испитивање војног вјештака Тужилаштва БиХ Рамиза Дугалића, истакавши да је његов налаз мањкав с обзиром да се не позива на документе.

Предсједавајући Судског вијећа Даворин Јукић прекинуо је Дугалићево унакрсно испитивање, истакавши да налаз мора бити допуњен, јер "фусноте не садрже изворе за наведене закључке".

"С обзиром да видимо да се налаз не позива на адекватне изворе, прекинућемо испитивање. Вјештаку се налаже да у року од 15 дана допуни и прецизира свој налаз", рекао је Јукић, јавља Бирн.
Дугалић је почео изношење налаза на суђењу Ковачевићу, оптуженом да је, као припадник Интервентног вода Прве босанскобродске бригаде, која је касније прерасла у 101. босанскобродску бригаду Хрватског вијећа обране, крајем марта 1992. године починио злочине над српским цивилима у селу Сијековац.

У оптужници се наводи да је Ковачевић учествовао у нападу на село Сијековац, гдје је, заједно са осталима, из кућа у двориште извео 15 одраслих лица и четворо дјеце српске националности, од којих су неки побијени.

Прије прекидања испитивања, Дугалић је рекао да је формирање 101. босанскобродске бригаде започело 3. марта 1992. године.

Већ тог датума имамо први оружани сукоб између српских снага Територијалне одбране и паравојних јединица, те хрватско-муслиманских снага на подручју Брода, рекао је Дугалић.

Вјештак је навео да се исказима свједока и материјалним доказима може утврдити да је 26. марта 1992. године дошло до оружане акције на село Сијековац, током које је страдало осам лица српске националности.

Говорећи о оптуженом, вјештак је рекао да је Ковачевић постављен за командира Прве чете Трећег батаљона 101. босанскобродске бригаде тек 31. марта 1992. године, те да због тога не може бити одговоран по командној одговорности за претходна дешавања у Сијековцу.

Испитивање вјештака Дугалића биће настављено 5. фебруара.

http://www.srna.rs/novosti/172823/prekinuto-ispitivanje-vojnog-vjestaka-o-zlocinima-u-sijekovcu.htm
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >