Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Иванишевић: Током рата кажњавани злочини над несрбима Штампај Пошаљи
Субота, 07 септембар 2013
На око 700 година затвора осуђено је неколико стотина људи, и то за убиства несрба, малтретирања, силовања, разбојништва, крађе, злостављања у становима и у затворима, али и због пљачки и српских кућа...

Приредила: Весна ШУРБАТ

БЕОГРАД, 6. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Република Српска није водила политику геноцида за вријеме рата у БиХ, што доказују пресуде од 700 година затвора за неколико стотина српских војника и полицајаца за злочине над несрбима - истиче директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић.

Иванишевић, који већ 20 година прикупља ове податке, наводи да материјал који је до сада сакупио показује да је у Српској све вријеме рата била присутна политика кажњавања злочина над несрбима.


"Влада Републике Српске покушавала је да заштити све своје грађане током рата. То што су војне и цивилне власти прогониле починиоце ових злочина представља најбољи доказ да Српска није водила политику геноцида“, рекао је Иванишевић Срни.

На око 700 година затвора осуђено је неколико стотина људи, и то за убиства несрба, малтретирања, силовања, разбојништва, крађе, злостављања у становима и у затворима, али и због пљачки и српских кућа.

"Многи злочини су почињени због освете. Људи су се заклињали на гробљу, где су сахрањивани њихови најмилији, да ће се осветити и онда су ишли и убијали недужне“, каже Иванишевић.

У прилог овој тврдњи Иванишевић наводи да је Институт већ 20 година прикупљао доказе - као што су кривичне пријаве војних и цивилних власти Српске и судова, пресуде, налози за издржавање казни за злочине над несрбима.

Он је рекао да су се многи криминалци и лопови у току рата представљали као патриоте и у име разних својих циљева малтретирали суграђане и људе друге вјере у Републици Српској.

"Једном народу највећу срамоту могу нанети криминалци. Они не само да су брукали локалне власти, него и нацију којој припадају“, рекао је Иванишевић.

Наводећи да је прикупљао материјал за градове Бањалуку и Бијељину, он напомиње да материјал није потпун, јер недостају подаци за неке друге веће центре - као што су Добој или Требиње.

Он додаје да су нека суђења завршена тек послије окончања рата, што значи да су се поступци покретали у току рата: "Лопови и криминалци су у име лажног патриотизма и верских интереса то чинили и радили супротно интерсима српског народа".

Иванишевић наводи да је бивши предсједник општине и кризног штаба Приједора Миломир Стакић у Хагу осуђен на доживотни затвор, а у Приједору је највише било суђења и кажњавања злочина над несрбима.

Онај ко води политику геноцида подстиче злочине и прогањања, као што је било случај за вријеме Другог свјетског рата у Независној држави Хрватској /НДХ/, гдје је подстицан прогон Срба - закључује Миливоје Иванишевић.


http://www.srna.rs/novosti/135753/tokom-rata-kaznjavani-zlocini-nad-nesrbima-.htm






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >