Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Убиство др Најдаровића 21 годину строго чувана тајна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Убиство др Најдаровића 21 годину строго чувана тајна Штампај Пошаљи
Петак, 16 август 2013
14.08.2013 15:25 | Жељка Домазет

Сарајево - Убиство угледног сарајевског љекара Милутина Најдановића обавијено је велом тајне пуну 21 годину, а породица и бројни пријатељи и данас траже разлоге због којих је овај изузетни хуманиста засметао било коме у ратном Сарајеву.


Др Најдановића су из његовог стана у Сарајеву 14. августа 1992. године иза 21 час одвела три наоружана човјека у маскирним униформама. Његова супруга, Рикица Најдановић, кћерка познатог писца Исака Самоковлије, тада га је посљедњи пут видјела живог. Дан касније његово тијело пронађено је на горњем улазу стадиона "Кошево", а на њему су се видјеле ране од више хитаца. Прегледом гардеробе нису пронађена документа за идентификацију, осим једног писма са потписом "Милутин Најдановић".

Др Најдановић био је посланик СДС-а у првој демократској Скупштини СРБиХ, професор на Медицинском факултету у Сарајеву и оснивач Торакалне хирургије у том граду. Иза њега остале су три кћерке које не вјерују да ће икада бити спроведена детаљна истрага о убиству.


Најдановићева кћерка Јелица Бокоњић је рекла да је немогуће да се 21 годину послије не може сазнати ко је и по чијој наредби убио њеног оца.

- Ни данас се не зна ништа. Нико није ни осуђен ни оптужен. Не само да нема истине, ни правде о том монструозном убиству, већ нема ни имена мога оца на спомен-плочи Медицинског факултета у Сарајеву, којем је дао све своје стручно знање - казала је Јелица.

Најмлађа Најдановићева кћерка Мирјана Којић је истакла да је њен отац убијен само зато што је био Србин и члан СДС-а.

Потпредсједник ФБиХ Светозар Пударић, који је прије рата био комшија и пријатељ Најдановића, за ову породицу има само ријечи поштовања.

- Не знам ко је и зашто убио професора Најдановића. Он и његова породица становали су два спрата изнад нас. Са професором Најдановићем смо разговарали код њега у стану. Иако је био високи функционер СДС-а прије рата и члан делегације СРБиХ у Вијећу република и покрајина СР Југославије, одбио је да узме учешћа у рату. Остао је у Сарајеву и на звјерски начин убијен. Моја мајка се нашла на услузи госпођи Рикици Најдановић. Били смо 30 година комшије и како другачије се треба односити према комшијама, него као према најближима - казао је Пударић и додао да је убиство овог угледног Сарајлије само још једно у низу сурових и бесмислених убистава.

- Убистава попут тог у Сарајеву је било више. Очигледно је да је требало прикрити починиоце и да они нису радили по неком сопственом хиру или нахођењу. Чини ми се да ћемо тешко доћи до истине, све док они који су одговорни, извршиоци и налогодавци или било ко из тог ланца, заузимају било које значајније функције било гдје у БиХ - казао је Пударић.

На питање да ли сматра да су људи из тог ратног миљеа, који су на неки начин саучесници у Најдановићевом убиству, и данас на политичкој сцени БиХ, Пударић је рекао да је "сигуран да их има још". На питање да ли зна гдје је гроб професора Најдановића, Пударић је одговорио "нажалост, не".

Тузлански адвокат Фарук Балијагић увјерен је да је убиство др Најдановића рукопис терористичке јединице "Шеве".

"Глас Српске" објавио је списак имена 460 љекара који су убијени, затварани и протјерани из Сарајева од 1992. до 1996. године. Међу њима је и др Најдановић. Објавили смо и исповијести многих од њих.
SIPA

У Државној агенцији за истраге и заштиту (SIPA) "Гласу Српске" су казали да имају сазнања о злочинима над љекарима у Сарајеву, па и убиству Милутина Најдановића.

- У току су оперативне провјере, да би, евентуално, била потврђена и продубљена постојећа сазнања - рекли су у SIPA.

Из Тужилаштва Кантона Сарајево казали су да постоји формиран кривични предмет због почињења кривичног дјела убиства, чији је извршилац непознат, али да због заштите истраге нису у могућности да дају више информација.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Ubistvo-dr-Najdarovica-21-godinu-strogo-cuvana-tajna/130460.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >