Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Суђење arrow Асанација терена а не прикривање злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Асанација терена а не прикривање злочина Штампај Пошаљи
Среда, 21 август 2013
21. aвгуст 2013. 00:16

Одбрана Ратка Младића оспорава наводе из извештаја бившег истражитеља тужилаштва о налазима прикупљеним током ексхумација сребреничких масовних гробница

“Резиме форензичких доказа у вези са догађајима у Сребреници” је Душан Јанц – словеначки полицијски инспектор и некадашњи истражитељ хашког тужилаштва – саставио користећи податке тужилаштва, судских органа БиХ и тимова међународне и босанске комисије за нестала лица, прикупљених на подручју Сребренице. Бранилац Ратка Младића је испитујући сведока оспоравао закључке из његовог извештаја, посебно у вези са бројем жртава ексхумираних из масовних гробница и узроком њихове смрти.



Одбрана сугерише да су у Јанцовом извештају међу жртве стрељања, чији су посмртни остаци ексхумирани из масовних гробница, уврштени и остаци жртава страдалих у борбама вођеним углавном дуж трасе којом се, након пада Сребренице, колона војника и цивила пробијала ка Тузли. Јанц међутим тврди да се само за 756 тела, која су пронађена непокопана на подручју којим се кретала колона, не може поуздано рећи да ли су изгубиле живот стрељањем или у борбама.

Укрштањем форензичких налаза посмртних остатака, анализе земљишта, полена и тканина нађених у гробницама, објаснио је Јанц, успостављена је веза између примарних и секундарних гробница. Прекопавање гробница и премештање тела жртава тужилаштво сматра операцијом прикривања злочина. Одбрана међутим сугерише да су у тим гробницама тела погинулих у борбама која су покопана током “асанације терена” – уобичајеног поступка након оружаних борби када се уклањању и сахрањују тела погинулих.

Не спорећи да је ДНК анализом успостављена веза између посмртних остатака из примарних и секундарних гробница у само 6,5 одсто случајева, Јанц је подсетио да је ДНК анализа само један од метода за форензичку анализу гробница и посмртних остатака те да се до коначних резултата долази укрштањем различитих података.

Суђење Ратку Младићу наставља се сутра исказом новог сведока оптужбе.


Сенсе Трибунал 
20.08.2014


http://www.veritas.org.rs/sense-tribunal-20-08-2014-asanacija-terena-a-ne-prikrivanje-zlocina/


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >