Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Бране Ђурић: Завјера ћутања о Мехмедовићевим злочинима
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Бране Ђурић: Завјера ћутања о Мехмедовићевим злочинима Штампај Пошаљи
Уторак, 30 јул 2013
30.07.2013 12:08 | Г. Маунага

Теслић - Када сам на фотографијама видио муџахедине са одсјеченом главом мог оца
Бранислава Ђурића у полицијској станици у Теслићу имао сам 17 година. Никада ми нико ни из једне институције није одговорио гдје је глава мог оца и његових сабораца.

Рекао је ово “Гласу Српске” Бране Ђурић, син убијеног Бранислава.

Његовог оца муџахедини су измасакрирали 22. септембра 1992. године на линији између Теслића и Тешња, на Црном Врху, локалитет Кужно гробље, заједно са Благојем Благојевићем и Ненадом Петковићем. Послије муџахединског пира и масакра све тројици су им одсјекли главе које до данас нису пронађене.

- Од тада је прошла 21 година. Обраћао сам се свим надлежним институцијама од полиције, тужилаштва, БОРС-а, Комисије за тражење несталих... али до недавно нисам успио да добијем никакву информацију о томе гдје би могло да се налазе главе мога оца и његових сабораца. Тек прије двадесет дана, кад су објелодањене информације о злочинима Шемсудина Мехмедовића, долазили су, узели су ми крв за ДНК налаз и рекли да би ускоро могло да пронађу главу мог оца - каже Ђурић.

Он истиче да су наводно ловци прије двије године пронашли те три лобање на Тромеђи између Маглаја, Тешња и Теслића и да су тада оне однесене у Високо. Каже да вјерује да се лобање и данас тамо налазе и да се о свему томе одавно све зна, али да је неко моћан свјесно то све сакрива.

Каже да већ годинама постоје информације, свједоци и фотографије и видео записи иживљавања муџахедина над тројицом заробљених и масакру над њима.

- Постоје и фотографије на којима се види група Бошњака, комшија. У разговору са познаницима сазнао сам да је ту био и радни колега Благоја Благојевића који је, и поред тога, масакриран - казао је Ћурић и додао да Срби и Бошњаци у Теслићу, Тешњу и околини и даље страхују од Мехмедовића.

Он се на крају захвалио екипи “Гласа Српске” која га је посјетила, казавши да смо прва медијска кућа која је посјетила његову породицу.

“Глас Српске” раније је објавио да је осумњичени за ратни злочин у “предмету Озрен”, потпредсједник СДА и посланик те странке у Представничком дому Парламента БиХ Шемсудин Мехмедовић у више наврата посредно, али и лично свједоцима почињених злочина пријетио ликвидацијама.

Извор из истраге рекао је да је SIPA почетком јула Тужилаштву БиХ доставила извјештај о почињеном кривичном дјелу ометање рада правосуђа са списком особа које ће бити ликвидиране ако Мехмедовић буде ухапшен.

SIPA је “предмет Мехмедовић” финализовала почетком јула и он је ухапшен 19. јула. Послије саслушања предат је Тужилаштву БиХ које га је само сат касније, упркос достављеним доказима, пустило на слободу.

Мехмедовић, који је био ратни начелник полиције у Тешњу, ухапшен је због злочина над Србима почињених током 1992. и 1993. године. Осим Мехмедовића, за ратне злочине у том предмету осумњичен је и актуелни бошњачки официр за везу са Хашким трибуналом и ратни начелник СДБ Тешањ Амир Ахмић, полицијски службеник МУП-а Зеничко-добојског кантона Сеад Диздаревић и пензионисани полицајац из Тешња Фадил Башић.

Идентификација


Ђурић истиче да иако није присуствовао идентификацији, преостале дијелове тијела масакрираних, рођаци и колеге, каже, идентификовали су по дијеловима обуће.


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Brane-Djuric-Zavjera-cutanja-o-Mehmedovicevim-zlocinima/128614.html




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >