Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Истина Срба у Сребреници
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Истина Срба у Сребреници Штампај Пошаљи
Среда, 11 јун 2008
11. 06. 2008 | Глас јавности

Промовисана књига Миливоја Иванишевића „У потрази за истином“

За истином се увек трага и са њом се увек свако суочава. Некима због ње навиру сузе у очима, другима осмех краси лице. Међутим, српски народ се вековима суочавао са суровом истином страдања. Познате и до скора неоткривене детаље о геноциду у Сребреници, представио је Миливоје Иванишевић у књизи
„У трагању за истином“. О овом периоду рата у Босни, Иванишевић је навео податке до којих није долазио из спрских извора, већ искључиво из страних.

- Ретко који народ дошао је у парадоксалну ситуацију, као Срби крајем 20. века. У очима целог света преко ноћи постајемо интернационално зло. Осуђивани смо за геноцид над Хрватима и Босанцима, недобијајући шансу да се бранимо од лажи. Српски народ се нашао у шоку, пред нерешивим питањима: шта нам се догађа, куда иде наш народ, каква нас је судбина снашла... - рекла је професорка Смиља Аврамов на синоћњој промоцији, књиге.

Аврамова је даље нагласила да се лажима политици баве велики, истакнути филозофи, али има нешто веће од лажи, а то је самообмана.

Професорка Љубица Чолић истакла је да нас с једне стране терају да заборавимо прошлост, да наградимо злочине и да признамо део наше територије као независну државу.

- Како да се боримо против тога, показано је у Иванишевићевом делу. Српски народ сви су осуђивали за крвав чин, а нико није видео колико тај народ крвари. Ово не спада у поље мог стручног рада, али се поклапа са мојим начелима, а то је да увек сведочим истину. Морамо да се боримо за истину коју дугујемо мртвима. Овог пута српски народ је одбранио своје достојанство. То је запрепастило и разљутило наше непријатеље. Захваљујући томе није се поновило истребљивање Срба до краја - наглашава Чолићева.

Иванишевић је у својој књизи догађаје поређао хронолошки, али пре свега представљајући га кроз шири историјски контекст.

Књига „У потрази за истином“ преведена је и на енглески језик.

Аутор: Јована Спасевски

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/glas-javnosti-1106-2008/istina-srba-u-srebrenici





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >