Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Сакоч тврди да није силовао Српкињу Штампај Пошаљи
Субота, 27 јул 2013
27. 07. 2013. - 10:29h

БЕРЛИНГТОН/Вермонт, 27. јула (Тањуг) - Босански емигрант Един Сакоч, који се сумњичи за ратне злочине у БиХ 1992. и оптужен да је лагао америчке имиграционе власти, негирајући да је учествовао у сукобима, изјавио је да није крив, јавио је данас АП.


Тужиоци терете 54-годишњег Сакоча да је био умешан у ратни злочин против чланова једне српске породице.

Према оптужници, он је силовао једну Српкињу, саучествовао у убиству двоје стараца о којима је она бринула и спаљивању куће у којој су живели, подсећа америчка агенција.
 
АП објашњава да су жртве биле православни хришћани Срби из Босне. Према оптужници, српска породица доселила се из Чапљине у оближњу кућу једне породице босанског Хрвата.
 
Већина Срба из Босне у том селу побегла је у безбедније области, али је та жена остала да би бринула о двоје људи који су били превише стари да би путовали.


Негде око 9. јула 1992. године, Сакоч и његов неименовани саучесник ушли су у кућу у којој су боравили, отели жену, силовали је и одвели у логор Дретељ, наводи се у оптужници.
 
Касније увече или следећег дана, Сакоч и његов саучесник вратили су се и убили двоје стараца, спалили њихове лешеве и кућу.
 
Оптужница од две тачке не укључује отпужбе директно везане за те догадјаје, али оптужује Сакоча да је лагао имигрантске власти три пута одговарајући на питање да ли је учествовао у злочинима прогона или моралне изопачености - када се пријављивао за избеглички статус, за стални боравак и држављанство.
 
Оптужница је заснована на истрази одељења америчког министарства за унутрашњу безбедност, уз помоћ јединице имиграционих власти за прекршиоце људских права и ратне злочине, као и Федералног истражног бироа.

Сакоч се у петак на кратко појавио пред Обласним судом, где му је наложено да преда пасош због ризика од бекства.
 
Судија Кристина Рејс упитала је Сакоча да ли је разговарао о предмету са адвокатом, а он је преко преводиоца рекао да јесте али "не о свему".

Сакоч је у притвор смештен током викенда, а његов адвокат Роберт Беренс изразио је очекивање да ће бити пуштен у понедељак.
 
Власти сматрају да је Сакоч лагао када се пријављивао за избеглички статус и накнадно за добијање сталног боравка и држављанства у САД.
 
Тај босански муслиман доселио се у америчку државу Вермонт 2001, легализовао је боравак у САД 2004. а натурализовани је амерички држављанин од јула 2007. године.
 
АП преноси берлингтонске медије да је ожењен и да има шестогодишњу ћерку.

У Вермонту живи значајна заједница људи из Босне, наводи америчка агенција, додајући да се измедју 1993. и 2004. године у тој држави населило 1.705 људи из БиХ, али да је нејасно колико их је данас преостало.
 
АП додаје да припадници те заједнице у петак "нису знали за оптужбе против Сакоча".


http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/395748/Sakoc-tvrdi-da-nije-silovao-Srpkinju



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >