Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Почела ексхумација на Сарајевској депонији
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Почела ексхумација на Сарајевској депонији Штампај Пошаљи
Понедељак, 22 јул 2013
С. М. | 22. јул 2013. 21:15

На сарајевској градској депонији у Бућа Потоку почела ексхумација велике масовне гробнице а за коју се умња да крије остатке на десетине убијених сарајевских Срба. Директор депоније забранио улазак новинарима

БАЊАЛУКА - После двадесетак дана преписке око одобрења са Тужилаштвом и Судом БиХ, у понедељак је на сарајевској градској депонији у Бућа Потоку започела ексхумација велике масовне примарне и секундарне гробнице, а за коју се оправдано сумња да крије остатке на десетине убијених сарајевских Срба.

Иако је Тужилаштво БиХ дозволило да новинарске екипе сниме ексхумацију, директор депоније је забранио улазак новинарима на поменуту локацију. Милан Мандић, председник Удружења породица заробљених и несталих лица Сарајевско-романијске регије, каже, за „Новости“, да је разочаран поступком директора депоније и додаје да то ипак неће спречити да се открије истина о српским лешевима на овој локацији.



Што се тиче масовне гробнице и њене локације, он каже да овде дефинитивно није реч о класичној депонији, већ о масовној гробници и месту ратног злочина.

- Наше информације су да је на депонији закопано више десетина Срба из Сарајева. Мислим да на овој локацији има око 70 лешева убијених српских цивила - наводи Мандић.

Иначе, на депонији су одрађивана пробна ископавања у реализацији удружења српских жртава од априла ове године. Али, први докази су пронађени крајем јуна и то на дубини од 27 метара, када су откривени посмртни остаци убијених у протеклом рату.

- У току пробног копања, осим пронађених посмртних остатака људског порекла, пронашли смо сигурно и два шлепера животињских костију. Очекујемо да се током ексхумације иде до 35 метара дубине, јер је реч о стрмој страни локалитета. Мислимо да су овде плански бацани лешеви убијених Срба и онда још на те локације набацивано што више смећа, како се никада не би открили трагови - каже Мандић.


СМАКНУЋА


Према процени неколико удружења породица убијених цивила Републике Српске, за време рата на подручју Сарајева је убијено око 10.000 српских цивила. Они су убијани у својим становима, или у неком од 136 логора за Србе који су се налазили на подручју Сарајева. Такође, многи сарајевски Срби су убијени и на ратним линијама око Сарајева, где су служили као живи штит Армији БиХ и где су даноноћно копали ровове за муслиманске војнике.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dosije/aktuelno.292.html:445323-Pocela-ekshumacija-na-Sarajevskoj-deponiji




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >