Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Представљена књига "Српске жртве општине Дервента 1991 - 1995"
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Представљена књига "Српске жртве општине Дервента 1991 - 1995" Штампај Пошаљи
Субота, 10 март 2007
logo-glassrpskeГлас Српске
Кроз Републику Српску - 20. феб. 2007. 18:00:00


Представљена књига "Српске жртве општине Дервента 1991 - 1995"

До сада ништа није учињено да се починиоци злочина над Србима у Дервенти доведу пред суд. На све наше оптужбе, које су прослијеђене на адресу Хашког тужилаштва, нема одговора, казао Мирко Ножица

ДЕРВЕНТA - Српске жртве из минулог рата не смију се заборавити, као што нам се дешавало много пута у прошлости. Зато је веома важно утврдити истину и оставити писано свједочанство о свему што нам се дешавало, рекао је директор Центра за истраживање злочина над Србима Миливоје Иванишевић на промоцији књиге "Српске жртве општине Дервента 1991 - 1995".

Промоцију је организовала Борачка организација Дервенте, а издавач је Центар за истраживање злочина над српским народом, који ради у оквиру Удружења Срба из БиХ у Београду.

Центар за истраживање злочина над српским народом до сада је објавио 30 књига о српским страдањима на подручју БиХ.



- Када постоје писани документи о злочину, жртвама се не може манипулисати и доводити у питање истина о томе како се и шта се догађало - рекао је Иванишевић.

ПРИЧЕ - Тешко ми је када чујем приче да је овдје била окупациона војска из Србије. Посавину и Дервенту окупирале су снаге Републике Хрватске, заједно са домаћим Хрватима и Бошњацима, који су завели режим етничког чишћења. Ко зна шта би било да се нисмо на вријеме организовали, јер другог излаза није било - рекао је предсједник Борачке организације општине Дервента Младен Црљић, напомињући да није непознато да су Срби са овог подручја, који нису могли отићи, затварани у логоре и убијани.

Књига није до краја довршена и увијек треба тражити нове додатне податке, који могу да буду доказ о ономе шта се дешавало, речено је на промоцији. Зато је потребно стално прикупљати нове доказе, чему највише могу да допринесу преживјели, логораши и остали свједоци тих догађаја.

- Када је ријеч о кажњавању злочина над Србима у Дервенти, ништа није учињено на томе да се починиоци доведу пред суд. На све наше оптужбе, које су обрађене и прослијеђене на адресу Хашког тужилаштва, нема одговора. Као да многобројни Дервенћани нису страдали у казаматима током окупације Дервенте 1992. године - каже логораш Мирко Ножица, додајући да не може да прихвати чињеницу да се истовремено оптужнице за Србе подносе чим се помене име, а докази се прикупљају накнадно.

Промоцији књиге присуствовали су директор Канцеларије Републике Српске за односе са Хагом Јован Спајић, замјеник директора Центра за истраживање Љубиша Ристић, начелник општине Дервента Милорад Симић, замјеник начелника Гроздан Ружичић, предсједник Скупштине општине Душан Рашић, борци, инвалиди рата, чланови породица погинулих бораца и остали гости.

У овој књизи описани су догађаји на подручју дервентске општине од новембра 1990. године. Уписане су све српске жртве, уз податке о погибији и начину погубљења, те лица која су починила злочин као и војне формације којима су припадали.

С. ПЕЋИЋ



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >