Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Сребреница: Срби траже посмртне остатке Штампај Пошаљи
Четвртак, 08 децембар 2011
Н. ПЕТРОВИЋ | 07. децембар 2011. 20:55

Породице Срба ексхумираних у Залазју не одустају од тога да кости пребаце у Републику Српску ради доказивања тога како су страдали

СРЕБРЕНИЦА - Породице 10 Срба ексхумираних у селу Залазје, код Сребренице, мораће да сачекају до краја јануара да у Федерацији БиХ буде обављена још једна ДНК анализа. Ипак, они не одустају од тога да посмртне остатке својих најмилијих пребаце у Републику Српску ради доказивања тога како су страдали!

- Тражићемо додатно мишљење доктора Жељка Карана, као и да се утврди начин на који су ти људи страдали. Док чекамо крај јануара, од Тужилаштва ћемо тражити да изда налог за пребацивање костију. Уколико се то не догоди, ићи ћемо до виших инстанци које могу да нам помогну - каже председник сребреничке Организације за тражење несталих Младен Грујичић.



Он сматра да је и ова, пета по реду идентификација делова скелета како би се утврдило коме припадају, у ствари опструкција коју раде Институт за нестале и Тужилаштво БиХ.

ПРИМЕР ДИСКРИМИНАЦИЈЕ У ИЗВЕШТАЈУ о истраживању и процесуирању ратних злочина и тражењу несталих, који је припремљен за наредну седницу Народне скупштине Републике Српске, као пример дискриминације српских жртава и породица из РС указује се на ексхумацију посмртних остатака 10 особа прошле године у Залазју, који су по наредби Тужилаштва БиХ превезени у Тузлу, где је извршена обдукција. Иако је Институт БиХ саопштио да је реч о „жртвама геноцида“ у децембру 2010. године, ДНК методом утврђено је да су то српски цивили, који су убијени 1992. године.

- Такође, постоји могућност да се докаже и на који начин су страдали, што би повукло последице за поједине које терете за злочине почињене у Сребреници - наводи Грујичић.

Он је истакао да патолог из Федерације БиХ тврди да су сви страдали од метка и у борби, иако је јасно да су ти људи били заробљени, одведени у Сребреницу, а одатле на место погубљења, где се неколико муслиманских војника иживљавало над њима док их нису побили.

- Сада није споран идентитет тих људи, породице су задовољне што су их пронашле, али нису задовољне што знају на који начин су страдали, а за то нико није одговарао. Поента је да неко одговара за те злочине - огорчен је Грујичић.

Грујичић је навео да је још у јануару било познато да су у Залазју ексхумирани посмртни остаци Ивана Цвјетиновића, Недељка Глигића, Љубише Глигорића, Слободана Илића, Радивојке Милановић, Миодрага Ракића, браће Бранка и Петка Симића, Драгомира Вујадиновића и Миладина Тубића. Они су заробљени 12. јула 1992. године на Залазју и одведени у Сребреницу.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.292.html:356718-Srebrenica-Srbi-traze-posmrtne-ostatke


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >