Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Срби побијени на Казанима жртве опсаде Сарајева Штампај Пошаљи
Уторак, 10 април 2012
Сарајево 10. 04. 2012 | ПРЕСС РС

БРУТАЛНА МАНИПУЛАЦИЈА „САРАЈЕВСКЕ ЦРВЕНЕ ЛИНИЈЕ“


Режисер Харис Пашовић и организатори „Сарајевске црвене линије“ (манифестације којом је крајем прошле седмице обележено 20 година од почетка наводне агресије на БиХ и опсаде Сарајева) податке добијене од Истраживачко-документационог центра лажирали су и искористили не да би приказали стварни број жртава, већ да би поново за сва зла у БиХ оптужили Србе.

Директор ИДЦ-а Мирсад Токача потврдио је за Пресс РС да су организатори од њега затражили податке само о жртвама које су страдале у ужем делу града, а не у свих десет предратних сарајевских општина. Такође, Токача признаје да организатори „Црвене линије" нису тражили податке о националној структури жртава, већ само списак с 11.541 именом по абецедном реду.

- У 11.541 нису убројане српске војне жртве са друге стране, односно они војници који су учествовали у опсади. Тај број који се користио на манифестацији подразумева погинуле цивиле и оне војнике који су бранили град - каже Токача.

Опасна манипулација


На питање да ли су, на пример, међу том 11.541 жртвом и они Срби које су на локалитету Казани брутално побили војници тзв. Армије БиХ под командом злогласног Мушана Топаловића Цаце, Токача одговара потврдно.

- У податке које сам дао организаторима урачунате су и те жртве, као и све друге цивилне жртве у ужем делу града. Укупан број страдалих у свим сарајевским предратним општинама је, по нашим информацијама, нешто већи од 14.000 - каже Токача.

Велимировић: Свету се подваљује једнострана прича!


Директор Центра за истраживање ратних злочина РС Јанко Велимировић каже да су Харис Пашовић и екипа, пре свега, злоупотребили извештај Мирсада Токаче, а затим и извели вешту манипулацију како би свету још једном наметнули једнострану и погрешну причу.

- Пласирана је теза да је Сарајево, наводно, патило, без обзира на све ратне догађаје који су се дешавали попут промена линија и слично. Постоји неколико књига у којима се команданти тзв. Армије БиХ хвале успесима на линијама у Сарајеву. Појам опсада уопште није релевантан, јер је линија ишла кроз сами град. Ако тако гледамо, онда су и Срби били у опсади, рецимо у Вогошћи где су били готово опкољени. Међутим, та прича о опсади добро им је дошла зарад комплетног сценарија - каже Велимировић.

И заиста, на веб презентацији ИДЦ-а већ неколико година постоје подаци о страдању свих грађана Сарајева од 1991. до 1995. године. Према тим подацима, укупан број Сарајлија, рачунајући свих десет предратних градских општина, који су страдали у рату у БиХ је 14.011, од чега је 13.247 убијених и 764 несталих. Од тога су 5.604 цивила и 8.407 војника. Што се националне структуре тиче, међу страдалима је 9.499 Бошњака, 3.597 Срба, 749 Хрвата и 166 осталих. Такође, Мирсад Токача је утврдио да је у Сарајеву за време рата страдало 6.110 припадника тзв. Армије БиХ.

Ови подаци и дефинитивно бацају друго светло на поруке и изјаве које су се могле чути претходних дана од стране многих бошњачких и иностраних новинара и званичника. У тим јавним наступима, готово по правилу, преовладавао је став да су сви од 11.541 погинулог у Сарајеву били цивили и да су сви страдали од руке српских снага које су окупирале град, гранатирале га и пуцале снајперима. Истовремено се у јавност пласирала и теза да је цело Сарајево било опкољено српским снагама и свесно се избегавала чињеница да је град практично био подељен, с тим што је рубне општине, али и неке централне делове попут Грбавице, контролисала Војска РС, а остатак бошњачка војска, међу којима је на том делу и вођен грађански рат на националној основи.


Увреде из САД


Колико је манипулација и извртање чињеница уродило плодом сведочи и саопштење америчког Стејт департмента дан након свечаности у којем се одаје почаст отпорности Сарајлија коју су показали током опсаде, и у којем се износе непроверене и тенденциозне чињенице.

- Током четири дуге године српске снаге су бомбардовале град и снајперима пуцали по становницима тог славног мултиетничког града, убивши 11.541 особу. Мушкарце, жене и децу свих националности - наведено је у саопштењу америчког Стејт департмента.

До данас, истраживање ИДЦ-а и Мирсада Токаче о броју жртава рата у БиХ за сада није потпуно прихватила ни српска ни бошњачка страна. И док му Бошњаци замерају због тога што је својим подацима срушио мит о 200.000 убијених у рату, поједини српски истраживачи тврде да је Токача умањио број погинулих Срба, од чега само у Сарајеву за нешто више од 4.000.

Организаторе „Сарајевске црвене линије" нису занимали подаци београдског Института за истраживање српских страдања у 20. веку који је у том граду евидентирао 8.504 српске жртве.

- Нормално да мањи број убијених Срба умањује и обим злочина, а тиме се умањује и одговорност за злочине које су у Сарајеву и БиХ починиле муслиманске војне и цивилне власти - каже директор Института Миливоје Иванишевић.


Жарко Марковић

http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/story/13613/Srbi+pobijeni+na+Kazanima+%C5%BErtve+opsade+Sarajeva.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >