Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Обиљежавање 21 године од страдања Срба у Оџацима
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Обиљежавање 21 године од страдања Срба у Оџацима Штампај Пошаљи
Среда, 08 мај 2013
ВУКОСАВЉЕ, 7. МАЈА /СРНА/ - У Вукосављу и у селу Нови Град код Оџака сутра ће бити обиљежена 21 година од страдања српског народа у оџачким логорима током протеклог рата.

Општинске власти у Вукосављу примиће представнике жртава у 14.00 часова.

Полагање цвијећа планирано је у 14.30 часова код централног споменика страдалим оџачким Србима у Вукосављу, а потом ће у 15.30 часова у цркви Светог Петра и Павла у Новом Граду бити служен парастос за убијене логораше и страдале борце из овог краја.

У 16.00 часова цвијеће ће бити положено и код споменика у Новом Граду.



До села Нови Град у федералној општини Оџак биће организован превоз из Вукосавља.

Тортуру у логорима у Оџаку, а касније у Броду, Орашју и Славонском Броду у Хрватској нису преживјела 42 логораша. У одбрани Републике Српске живот је изгубило 20 српских бораца, који су претходно прошли тортуру хрватско-муслиманских јединица по логорима.

У оџачким логорима од маја до јула 1992. године била су затворена 1.294 Србина - 864 мушкарца, 326 жена и 104 дјетета. У том периоду силоване су 62 Српкиње, од којих је најмлађа жртва имала 10, а најстарија 60 година.

Српски народ из Новог Града и других насеља са подручја општине Оџак одведен је 8. маја 1992. године у логоре у основну школу и Фабрику "Стролит". Током 62 дана, колико су били заточени у овим објектима, над њима су примијењене 132 методе мучења.

За злочине над српским цивилима у оџачким казаматима, послије Ферида Халиловића 1998. године, прва пресуда донесена је у случају Албине Терзић, познатије као Нина која је осуђена на пет година затвора.

"Тужилаштво се жалило на висину казне с обзиром на тежину злочина, јер је за кривична дјела која су јој стављена на терет минимална казна 10 година", кажу у Удружењу логораша "Оџак 92".

Подигнута је оптужница против Марка Милоша званог Фарбар и била су заказивана припремна рочишта пред Окружним судом у Добоју, али су одгођена јер је оптужени доставио документацију да због здравственог стања не може да присуствује. Он се налази у Хрватској.

Сенахид Рибић неправоснажно је осуђен на 13 година затвора за убиство српских цивила у селу Језеро, у општини Оџак. Он се жалио на пресуду и у току је поступак. Рибић је и даље на слободи, живи у Оџаку.

Бивши логораши очекују да на овоме неће стати и да ће процесуирање одговорних за тешке злочине над српским цивилима у Оџаку бити настављено.

У Удружењу истичу да је жалосно што није покренут ниједан судски процес у случају силованих жена, иако су неке од њих биле изложене свакодневном сексуалном злостављању.

Несхватљиво је, кажу у Удружењу, да код надлежних правосудних институција не постоји нимало жеље и воље да буду истражена таква злостављања које су проживаљавале српске жене са подручја Оџака.

Оџачки Срби били су заточеници 16 логора на територији БиХ и Хрватске, као што су злогласна сплитска "Лора" и "Керестинац". Задњи српски заточеник са подручја Оџака размијењен је 26. маја 1993. године.

У Удружењу указују и пораст умирања потенцијалних свједока, што може отежати доказни поступак.


http://www.srna.rs/novosti/101788/obiljezavanje-21-godine-od-srpskog-stradanja-u-odzackim-logorima-.htm

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >