Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Истрагa... arrow Српске лешеве 10 година крили у болници
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Српске лешеве 10 година крили у болници Штампај Пошаљи
Петак, 14 октобар 2011
13. 10. 2011, 10:13 | Вести

Сарајево – Десетине лешева српских цивила убијених за време рата у Сарајеву све до проналаска 2003. године и покопа на гробљу у Високом биле су скриване у мртвачници комуналног предузећа „Покоп“, која се налази у кругу сарајевског Клиничког центра „Кошево“, пише „Прес“.

Лист, позивајући се на документоване записе које поседује, наводи да је мртвачница за време рата била претворена у гробницу за НН убијене, за које се добро зна да су Срби. У исту мртвачницу пребачено је на стотине ликвидираних српских цивила, који су у рату насумице сахрањивани по сарајевским гробљима.



Слободан Шкрба из Оперативног тима за тражење несталих Републике Српске каже да су у тој мртвачници десет година лежали посмртни остаци жртава из логора Сунце на Добрињи, из зграде ЖГП-а у Бућа Потоку, из Пофалића, Жучи и Бенбаша.

Према његовим речима, обдукције су показале да су тела убијених Срба више пута премештане пре него што су доспела у мртвачницу у кошевској болници и да скоро ниједан леш није био цео.

Говорећи о „подвалама“ бошњачког ратног руководства, Шкрба је навео да су тела била евидентирана у мртвачници болнице Кошево, а онда су без знања породица које су их тражиле била сахрањивана на различитим местима, а било је случајева да су жртве злочина у Сарајеву сахрањиване иу Зеници.

Лист наводи да је скривање српских лешева било под заштитом држве, о чему сведоче и унапређења судија које су одобравале превожење тела до мртвачнице, којој нико није могао да приђе јер је била закована даскама.

Посмртни остаци у картонским кутијама


У службеној забелешци МУП-а Кантона Сарајево из јуна 2003. описано је вештачење посмртних остатака више од 30 убијених особа, које су у завежљајима и картонским кутијама скриване у једној просторији мртвачнице кошевске болнице. Уз помоћ анализе ДНК утврђено је да је реч о српским цивилима које су њихове породице тражиле још од 1992. и 1993.године.


http://www.vaseljenska.com/vesti/srpske-leseve-10-godina-krili-u-bolnici/

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >