Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Половина убијених у Сарајеву били су Срби! Штампај Пошаљи
Четвртак, 21 март 2013
Београд 18. 03. 2013 | ПРЕС РС

ДИРЕКТОР ИНСТИТУТА ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ СРПСКИХ СТРАДАЊА У 20. ВЕКУ

Миливоје Иванишевић, директор Института за истраживање српских страдања у 20. веку, каже да су убијени српски цивили представљали најмање половину од укупног броја жртава у Сарајеву за време протеклог грађанског рата!

 Миливоје Иванишевић: СРБИ СУ УБИЈАНИ У КУЋАМА, ЗАТВОРИМА И ЛОГОРИМА
Миливоје Иванишевић:
СРБИ СУ УБИЈАНИ У
КУЋАМА, ЗАТВОРИМА
И ЛОГОРИМА
Истичући да је манипулација бројем убијених Бошњака за време тзв. опсаде Сарајева готово једнака оној која постоји у Сребреници, где се на списку жртава налазе чак и људи који нису страдали у том граду, али и они који су после ослобођења Сребренице отишли да живе у неким другим земљама, Иванишевић у интервјуу за Пресс РС тврди да поседује бројне доказе да је скоро половина Бошњака који су страдали у Сарајеву убијена у међусобним обрачунима.

- Ако је у Сарајеву, према неким проценама, од 1992. до 1995. године погинуло око 11.000 људи, то практично значи да је више од половине тог броја било Срба! Наиме, према подацима Института за истраживање српских страдања у 20. веку, број сарајевских Срба који су у свом граду убијени за време протеклог грађанског рата износи негде око 7.500 - каже Иванишевић.


Када се говори о броју Срба који су убијени у делу Сарајева који се тих ратних година налазио под контролом тзв. Армије БиХ, са бошњачке стране увек стижу "контрааргументи" да се ради о грађанима Сарајева које су убили они који су Сарајево држали под опсадом три и по године.

- То су потпуне бесмислице које озбиљни људи не би требало чак ни да коментаришу.

Зашто су то бесмислице?

- Зато што је међу тих 7.500 убијених сарајевских Срба најмање страдало од граната или неких других експлозивних направа испаљених са положаја Војске Републике Српске.

Можете ли да појасните?

- Како да не! Највећи број Срба је убијен у својим кућама, затворима и логорима. Ти људи су убијани из непосредне близине.

Имате ли сазнања колико се ликвидација може приписати злогласним "Шевама"?

- То се још не зна. "Шеве" су убијале све редом! Верујте да не претерујем ако кажем да је изузетно мала разлика између броја Срба и Бошњака које су ликвидирале "Шеве". Та паравојна и параобавештајна јединица била је главна у бројним међубошњачким обрачунима.

Да ли то значи да и ви сматрате да су "Шеве" убијале Бошњаке по Сарајеву, а затим своја злодела покушавале да припишу Србима?

- Наравно. О томе је у Хагу јавно говорио и Един Гараплија. То више није тајна.

У Хагу смо раскринкали многе лажи

Ви сте, такође, члан тима одбране бившег председника Републике Српске Радована Караџића пред Хашким трибуналом. Колико су докази, до којих је дошао ваш институт, до сада успели да помогну Караџићевој одбрани?

- Видели сте како је прошло извођење доказа за Сарајево? Раскринкане су бројне лажи. Верујем да ће тако бити и у делу оптужнице који се односи на Сребреницу.

Поседујете ли нека нова сазнања о којима јавност до сада није много знала?

- Мало се говори о још једном занимљивом феномену када је реч о страдању Бошњака у Сарајеву. Ради се о томе да готово нико не говори како у укупан број страдалих цивила у Сарајеву покушавају да уврсте и оне Бошњаке из сарајевских сеоских подручја који су погинули приликом напада на српске општине и насеља.

Како то мислите?

- У тим сеоским насељима свашта се догађало. Бошњаци из тих сеоских подручја били су најчешће ангажовани на покушајима тзв. пробоја блокаде. Они су насртали на српска села у околини Сарајева покушавајући да разбију "блокаду", али су та села одувек ту постојала. Пошто су Срби огорчено бранили своја огњишта, многи Бошњаци су изгинули приликом покушаја пробоја. Касније је значајан број тих погинулих припадника тзв. Армије БиХ представљен недужним цивилним жртвама које су, ето, зли Срби убили бесомучно гранатирајући Сарајево три и по године. Убеђен сам да је половина бошњачких жртава у Сарајеву настала због њихових међусобних сукоба. Друга половина би се, евентуално, могла односити на оне који су страдали у ужем градском језгру.

Ви, у ствари, тврдите да је од Сарајева манипулацијама покушано да се направи Сребреница.

- Управо тако.

Да ли сте пратили недавне медијске иступе Ибрана Мустафића, једног од ратних лидера сребреничких Бошњака, који је устврдио да је најмање 1.000 Бошњака страдало приликом покушаја пробоја из Сребренице, али и у међусобним обрачунима и планираним ликвидацијама?

- Наравно да сам пратио. Међутим, у вези са Ибраном Мустафићем постоји још један занимљив детаљ. Не верујем да се Мустафић похвалио да се његово име још налази на званичном списку несталих Бошњака из Сребренице! Таквих као он имате на стотине. Иначе, Сребреница је незапамћен пример манипулације. Спомен-комплекс у Поточарима, заправо, не представља споменик жртвама Сребренице, већ свим муслиманима у БиХ. Тамо су покопани људи из најмање 15 општина! Има их из Сарајева, Зворника, Кладња, Калесије, Власенице...

Зашто се то ради?

- Зато што бошњачка власт по сваку цену жели да створи имитацију неког свог Јасеновца или Аушвица. Желе да исконструишу невиђено страдање. То је морбидно.

Борис Кнежевић


http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/story/34775/Polovina+ubijenih+u+Sarajevu+bili+su+Srbi!.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >