Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Јаке везе селефија у БиХ и Њемачкој Штампај Пошаљи
Четвртак, 14 март 2013
13.03.2013 20:50 | Горан Маунага

Берлин, Сарајево - Радикалне исламистичко-селефијске организације "Дава ФФМ", "Исламише Аудиос" и "Ан Нусрах" чији је рад јуче у Њемачкој забрањен, повезане су са селефијским организацијама у БиХ "Пут у рај" из Тузле, "Дирхем" и "Атиф" из Санског Моста, "Алем" (бивша Аатриј) из Зенице и босанским академским клубом "Фатих".

Како сазнаје "Глас Српске", ријеч је о остацима забрањене организације Активна исламска омладина (АИО).

Фондација IHH из Турске која у БиХ има неколико испостава, те фондација "Бохстим", директно сарађују са "Милату Ибрахим".

Према евиденцији Комитета за антитероризам Савјета безбједности УН, "Милату Ибрахим" се води као директна "Ал-Каидина" организација.



- У самој "Милату Ибрахим" има доста Бошњака који узимају арапска имена попут Абу Мухамед и Абу Халид, а селефијске, односно вехабијске организације из БиХ не сарађују само с једном линијом. Оне узимају новац одакле год могу и то их чини посебно опасним - додао је извор "Гласа".

Додаје да постоји шест исламистичко-радикалних организација које у БиХ дјелују путем 43 канцеларије.

Те организације за своје пословање углавном користе "Туркиш зирајет" или BBI банку.

Њемачка је јуче забранила рад "Дава ФФМ", "Исламише Аудиос" и "Ан Нусрах" које су дио групе "Милату Ибрахим" чији је рад забрањен у јуну прошле године. За те три селефијске организације Министарство унутрашњих послова те земље навело је да желе да демократски систем замијене шеријатским.

У рацији је учествовало неколико стотина њемачких полицајаца у неколико покрајина, а заплијењена је већа количина материјала и докумената.

- Селефизмус, онако како га заступају групе које смо забранили, неспојив је са нашим демократским поретком - рекао је савезни министар унутрашњих послова Ханс-Петер Фридрих.

У Њемачкој је 2011. године било око 3.800, док их је сада 4.500.

Селефијама је припадао и косовски Албанац Арид Ука, који је прије двије године на аеродрому у Франкфурту убио двојицу америчких војника, а другу двојицу тешко ранио.

Јака веза њемачких селефија-вехабија са босанским је Пјер Фогел, Нијемац који је прешао у ислам и важи за проповједника мржње. Он предавања у БиХ држи у посљедњих неколико година, а састао се и са бившим реисом Исламске заједнице БиХ Мустафом Церићем.


Регрутовање


Њемачка телевизија НДР 2011. године објавила је у свом магазину "Панорама" посебан прилог о повезаности њемачке исламске мисионарске организације "Еинладунг зум Парадиес" ("Позив у рај") са радикалним појединцима и групама у Њемачкој и БиХ. У прилогу се, између осталог, цитирају тајни NATO извјештаји о регрутовању у БиХ за борбу против Американаца у Авганистану и о дјеловању екстремних исламиста у БиХ.



http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Jake-veze-selefija-u-BiH-i-Njemackoj/112523.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >