Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Јаке везе селефија у БиХ и Њемачкој
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Јаке везе селефија у БиХ и Њемачкој Штампај Пошаљи
Четвртак, 14 март 2013
13.03.2013 20:50 | Горан Маунага

Берлин, Сарајево - Радикалне исламистичко-селефијске организације "Дава ФФМ", "Исламише Аудиос" и "Ан Нусрах" чији је рад јуче у Њемачкој забрањен, повезане су са селефијским организацијама у БиХ "Пут у рај" из Тузле, "Дирхем" и "Атиф" из Санског Моста, "Алем" (бивша Аатриј) из Зенице и босанским академским клубом "Фатих".

Како сазнаје "Глас Српске", ријеч је о остацима забрањене организације Активна исламска омладина (АИО).

Фондација IHH из Турске која у БиХ има неколико испостава, те фондација "Бохстим", директно сарађују са "Милату Ибрахим".

Према евиденцији Комитета за антитероризам Савјета безбједности УН, "Милату Ибрахим" се води као директна "Ал-Каидина" организација.



- У самој "Милату Ибрахим" има доста Бошњака који узимају арапска имена попут Абу Мухамед и Абу Халид, а селефијске, односно вехабијске организације из БиХ не сарађују само с једном линијом. Оне узимају новац одакле год могу и то их чини посебно опасним - додао је извор "Гласа".

Додаје да постоји шест исламистичко-радикалних организација које у БиХ дјелују путем 43 канцеларије.

Те организације за своје пословање углавном користе "Туркиш зирајет" или BBI банку.

Њемачка је јуче забранила рад "Дава ФФМ", "Исламише Аудиос" и "Ан Нусрах" које су дио групе "Милату Ибрахим" чији је рад забрањен у јуну прошле године. За те три селефијске организације Министарство унутрашњих послова те земље навело је да желе да демократски систем замијене шеријатским.

У рацији је учествовало неколико стотина њемачких полицајаца у неколико покрајина, а заплијењена је већа количина материјала и докумената.

- Селефизмус, онако како га заступају групе које смо забранили, неспојив је са нашим демократским поретком - рекао је савезни министар унутрашњих послова Ханс-Петер Фридрих.

У Њемачкој је 2011. године било око 3.800, док их је сада 4.500.

Селефијама је припадао и косовски Албанац Арид Ука, који је прије двије године на аеродрому у Франкфурту убио двојицу америчких војника, а другу двојицу тешко ранио.

Јака веза њемачких селефија-вехабија са босанским је Пјер Фогел, Нијемац који је прешао у ислам и важи за проповједника мржње. Он предавања у БиХ држи у посљедњих неколико година, а састао се и са бившим реисом Исламске заједнице БиХ Мустафом Церићем.


Регрутовање


Њемачка телевизија НДР 2011. године објавила је у свом магазину "Панорама" посебан прилог о повезаности њемачке исламске мисионарске организације "Еинладунг зум Парадиес" ("Позив у рај") са радикалним појединцима и групама у Њемачкој и БиХ. У прилогу се, између осталог, цитирају тајни NATO извјештаји о регрутовању у БиХ за борбу против Американаца у Авганистану и о дјеловању екстремних исламиста у БиХ.



http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Jake-veze-selefija-u-BiH-i-Njemackoj/112523.html



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >