Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Безуспјешно покушавао да спасе сина из касарне Виктор Бубањ Штампај Пошаљи
Петак, 08 март 2013
Срна - 08.03.2013 16:23

САРАЈЕВО - У наставку суђења за злочине у некадашњој касарни "Виктор Бубањ" у Сарајеву, свједок Тужилаштва Петар Чајевић испричао је како је покушавао спасити сина који је тамо био затворен и како је убрзо сазнао да је убијен.

Чајевић је изјавио да за то сматра кривим оптуженог Рамиза Авдовића, преноси Бирн.

Чајевић је у јулу 1992. године у Фочи сазнао да је његов син Огњен, који је живио у Сарајеву, одведен у касарну “Виктор Бубањ”.

“Говорили су ми да је затворен зато, јер су му отац и брат четници и да је зато тучен”, рекао је свједок.

Чајевић је рекао да оптуженог Рамиза Авдовића није познавао, али да је чуо да је у логору "Виктор Бубањ" био главни. Испричао је да му је посредством комшије Славка Коромана, Авдовић поручио да нађе његову мајку и зета у Фочи, те да му у противном неће бити добро.


У намјери да спаси сина, Петар Чајевић се почео распитивати по Фочи о томе гдје се налази мајка оптуженог, али је сазнао да је она убијена. Убрзо након тога добио је вијест о судбини свог сина.

“Дошла ми је сестра, загрлила ме и рекла да је мој Огњен убијен”, кроз сузе се присјетио свједок.

Петар Чајевић до данас није пронашао кости свог сина.

Њему се обратио и оптужени наводечи да га у потпуности разумије, јер и он и даље трага за костима мајке и зета. Оптужени је упитао свједока зашто њега оптужује за убиство сина.

“Ти си био главни у ‘Виктор Бубњу’”, одговорио је Чајевић.

Авдовић и Јулиан-Николае Винтила оптужени су да су од јуна до краја новембра 1992. године, као чланови удруженог злочиначког подухвата, учествовали у успостављању и одржавању система злостављања цивила српске националности.

Према оптужници, Авдовић је у то вријеме био командир страже на петом спрату Окружног затвора у Сарајеву и бившој касарни “Виктор Бубањ”, а Винтила кувар и стражар.

Свједок Игњат Елчић, који је у јулу 1992. године доведен у касарну “Виктор Бубањ”, рекао је Суду да је познавао Огњена Чајевића, али да не зна да је био ударан.

Тужилац Џевад Муратбеговић у материјалне доказе уврстио је спискове затвореника против којих није била поднесена пријава и који су отишли у размјену, а међу њима је био и Огњен Чајевић.

Суђење ће бити настављено 15. марта.


http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Bezuspjesno-pokusavao-da-spase-sina-iz-kasarne-Viktor-Bubanj-183211.html


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >