Спомен-соба Милићи – страдали 1992-1995. |
Петак, 01 март 2013 | |||
За Краст часни и Слободу златну
Приредио: Миленко Аврамовић (Преузмите целу публикацију)
Пре последњег Отаџбинског рата, са развијеном привредом окупљеном око предузећа Боксит, општина Милићи је била покретачка снага и локомотива развоја целе регије. Зато је била трн у оку оних који су рушили Југославију и започели грађански рат у Босни и Херцеговини. Српски народ општине Милићи, по избијању првих сукоба, под вођством Штаба територијалне одбране Милићи, образовао је Рудничку чету и одреде: Милићи, Вукшић Поље, Дубница, Дервента, Подгора, Лукавица и Бијело поље, који су контролисали и бранили границе општине. Један батаљон из састава 210. брдске бригаде Југословенске народне армије (ЈНА) попуњен је мобилисаним војницима из милићке општине. Оснивањем Прве бирчанске бригаде обједињена је одбрана српског народа на простору Бирча. Потом се намеће потреба и долази до стварања Власеничко-милићанске бригаде, из чијег састава се касније издваја и образује Прва милићка лака пешадијска бригада.
Својом храброшћу и активношћу посебно су се истицали борци Јуришног одреда, који су дејствовали на простору целог Бирча. Велики допринос у очувању слободне територије и стварању Републике Српске дале су артиљеријске, инжињеријске и позадинске формације Дринског корпуса, чији делови су били стационирани и дејствовали у простору општине, затим Заштитни пук Главног штаба Војске Републике Српске, као и припадници полицијске јединице основане при станици милиције у Милићима. Њихов основни и једини задатак био је да у изузетно неповољном положају, окружени бројним муслиманским формацијама из Сребренице, Церске и Жепе, заштите и одбране своје породице, српска села и град Милиће. Несебично жртвујући све што се могло жртвовати, па и своје животе, они су оправдали очекивања народа и извршили свој хумани задатак.
Милићани памте своје жртве и чувају успомену на њих и њихова дела. У знак вечног сећања, у порти манастира у Милићима саграђен је Спомен-дом посвећен успомени на 266 погинулих наших суграђана, бораца и жртава Србима наметнутог рата 1992–1995. године. Фотографије страдалих су у овој књизи приложене истим редоследом као и у Спомен-соби. Штампање ове публикације омогућио је својим средствима господин Рајко Дукић, на чему му се захваљујемо Издавачи: Институт за истраживање српских страдања у XX веку • Хришћанска мисао За издаваче Миливоје Иванишевић Милорад Средојевић Превод Александар Павић Редактура Милош Поповић Драгана Гавриловић Милош Филиповић Дизајн и слог Младен Обрадовић Броград, 2012. Преузмите целу публикацију: Спомен-соба Милићи – страдали 1992-1995, За крст часни и Слободу Златну Spomen-soba Milici, stradali 1992-1995. (28.41 MB) |
Следећи > |
---|