Одбрана: Од 67 жртава, сликано само 35; Сведок: Подаци били подложни променама |
Петак, 15 фебруар 2013 | |
15. 02. 2013. 19:10h | Бета
Одбрана Ратка Младића оспоравала је, током унакрсног испитивања Едина Суљића, налазе истраге сарајевске полиције о првој експлозији на пијаци Маркале у којој је у фебруару 1994. погинуло и било рањено више од 200 грађана Сарајева. Тадашњи командант ВРС, генерал Младић (69) оптужен је за терор над цивилима у Сарајеву дуготрајним гранатирањем и снајперисањем, 1992-95. Према оптужници, у експлозији на Маркалама, 5. фебруара 1994, погинуло је 66 особа, а рањено више од 140 грађана. Суљић, који је написао полицијски извештај о злочину и кривичну пријаву против непознатог починиоца, остао је при исказу да су и балистички налази и изјаве сведока указивали да је граната долетела из правца где у били положаји ВРС. Младићев бранилац Драган Иветић питао је сведока да ли је истрага испитала тврдње да је граната експлодирала изнад земље, а не при удару у тло.
"Таквих коментара није било, а из искуства знам да је ударила о тло, јер је оставила траг руже, исто као и на другим увиђајима" о експлозијама, одговорио је Суљић.
Адвокат Иветић сугерисао је и да није било могуће да су грађани из оближњих насеља, које су саслушали Суљић и други полицајци, чули и звук испаљења гранате и њеног прелета и екплозију на Маркалама. Суљић је узвратио да је због мале удаљености било уобичајено да се у Сарајеву чује када је граната испаљена, као и њен прелет. "Ја сам то и лично доживео", казао је сведок. Упитан зашто постоји само 35 фотографија жртава, ако је по кривичној пријави Центра служби безбедности Сарајево погинуло 67 особа, Суљић је одговорио: "Могу само да кажем да сам ја затекао у четири просторије мртвачнице око 60 лешева". Он је претпоставио да су преостале лешеве преузели рођаци пре него што су могли бити фотографисани. Након што му је бранилац Иветић предочио документе по којима је погинула 41 особа, а затим 69, да би на крају у полицијски извештај био уведен број од 67 страдалих, Суљић је објаснио да су "подаци били скупљани до краја истраге" и да су, стога, "били подложни промени". Сведок је одбацио да су истражитељи били под притиском да за злочин на Маркалама окриве српску страну. Суђење генералу Младићу - оптуженом и за геноцид у Сребреници и још седам босанских општина; прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ и узимање припадника Унпрофора за таоце, 1992-95 - биће настављено у понедељак, 18. фебруара. http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/292671/Odbrana-Od-67-zrtava-slikano-samo-35-Svedok-Podaci-bili-podlozni-promenama |
< Претходни | Следећи > |
---|