Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

ИЗДВОЈЕНО МИШЉЕЊЕ СУДИЈЕ НИЈАМБЕ: Суд није омогућио да Ратко Младић припреми смислену одбрану Штампај Пошаљи
Среда, 09 јун 2021
С. Рајковић | 09. 06. 2021 | Вечерње новости

Своје мишљење издвојила је председавајућа жалбеног већа судија Приска Матимба Нијамбе.

Преносимо део издвојеног мишљења судије Нијамбе која је доказала да генерал Ратко Младић и његова одбрана нису могли да припреме смислену одбрану због тога што тужилаштво није обавештавало одбрану о свим доказима које жели да изведе:

С поштовањем се не слажем са одлуком већине да одбаци све основе жалбе г. Младића. Сматрам да је жалбу господина Младића требало усвојити по свим основама, осим у ставу 6. Мој став заснован је на разлозима који следе.

С обзиром на сложеност и величину списа предмета и жалбе, и ограничењима захтевима да се експедитивно поступи и да радимо на даљину, бавим се само грешкама Претресног већа које сматрам најгрубљим.

Детаљније...
 
Судија Нијамбе: Суђење Младићу поновити, ВРС није починила геноцид у Сребреници Штампај Пошаљи
Уторак, 08 јун 2021
Судија Приска Матимба Нијамбе Фото: интернет
Агенција Бета | 08/06/2021 | Nedeljnik.rs

Председавајућа Апелационог већа хашког суда, Приска Матимба Нијамбе, успротивила се данашњој осуђујућој правоснажној пресуди које је то веће изрекло генералу Ратку Младићу, уз став да би суђење Младићу требало поновити.

У опширном супротном мишљењу, приложеном уз пресуду, судија Нијамбе је нагласила да је суд погрешио када је Младића прогласио кривим за “геноцид у Сребреници; прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ и терорисање становништва Сарајева снајперисањем и гранатирањем, 1992-95”.

Нијамбе се сложила само за закључком већине судија да је Младић сноси кривицу за узимање припадника Унпрофора за таоце, у лето 1995.

Детаљније...
 
Лукић: Постојала нада да ће жалбу и доказе погледати још неко осим судије Нијамбе Штампај Пошаљи
Уторак, 08 јун 2021
08/06/2021 |  РТРС | Аутор: СРНА

Адвокат одбране генерала Ратка Младића Бранко Лукић изјавио је за Срну да се одбрана надала да ће жалбу и доказе које је доставила прочитати бар још неко осим судије Приске Матимбе Нијамбе, предсједсавајуће Жалбеног вијећа, што се није десило, па се потврдило да је суд у Хагу – суд неправде.

- Најлакше је тако - рекао је он након изрицања другостепене пресуде генералу Ратку Младићу на казну доживотног затвора.

Лукић је навео да би држава Србија сада требала да се ангажује да се генералу Младићу обезбиједе хумани услови и безбједно окружење за издржавање казне, као и да се заложе да се Срби који су издржали дио своје казне врате кућама.

Детаљније...
 
Судија Ниjамбе за понављање суђења Младићу пред другим судским већем Штампај Пошаљи
Уторак, 08 јун 2021
уторак, 08.06.2021 | Политика | Спутњик 

Жалбеним већем Механизма за кривичне судове у Хагу, које је данас потврдило казну доживотног затвора некадашњем главном команданту Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу, председавала је судија Присца Матимба Ниjамбе, која је имала супротно мишљење од осталих чланова Већа.

Судија Нијамбе у свом издвојеном мишљењу навела је да би она наложила да се Младићу понови суђење пред другим судским већем.

„Имајући у виду природу и тежину правних грешака уочених у овом предмету, за разлику од других чланова Жалбеног већа, ја бих наредила да се Младићу понови суђење пред другим првостепеним судским већем, по свим тачкама оптужнице, изузев оптужбе 6, за узимање талаца у удруженом злочиначком подухвату”, навела је судија у издвојеном мишљењу написаном на око 60 страна, пренео је Танјуг.

Детаљније...
 
Хаг испунио стварни и неписани циљ: Да Срби буду криви за све Штампај Пошаљи
Уторак, 08 јун 2021
08.06.2021 | Пише Бранкица Ристић | Спутњик

Правоснажном пресудом генералу Ратку Младићу, Механизам у Хагу је још једном погазио међународно право јер се није руководио доказима, већ својим, раније зацртаним политичким циљевима, став је је Милорада Којића, директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица Републике Српске.

Којић додаје да је суд у Хагу показао да циљеве који су били зацртани у оснивачким актима, а први је да се достигне правда и помирење међу народима - дефинитивно није испунио.

Механизам у Хагу доказао селективну правду

„Кроз читав период рада и селективан приступ, рачунајући и пресуду генералу Младићу, показали су да су у потпуности одступили од, само на папиру, зацртаних циљева. Очигледно је су њихови прави циљеви били да рат у бившој Југославији окарактеришу на начин да су Срби искључиви и једини кривци,“ сматра Којић.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 46 - 50 од 452